avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ASOCIATUL UNIC ADMINISTRATOR POATE FI SI SALARIAT ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ASOCIATUL UNIC ADMINISTRATOR POATE FI SI SALARIAT ?

Ca asociat unic si administrator al unui SRL pot sa figuraz si ca salariat la acest SRL?
Cel mai recent răspuns: bubu.g , utilizator 15:32, 11 Februarie 2011
Conform art. 196 indice 1 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata da, puteti.
Iti pun o alta intrebare care iti va aduce raspunsul:

Tu esti administrator (deci salariat al societatii), tu esti portar (salariat al societatii), tu esti contabil (salariat al societatii), tu esti secretara (salariat al societatii), tu esti tamplar (salariat al societatii), tu esti vanzator (tot salariat al societatii).
Daca esti unic asociat iti poti da singur salariu pentru toate aceste posturi?!

Deci administratorul societatii este salariat al acesteia... si atat.
Cred ca textul art. 196 indice 1 alin. 3 Legii nr. 31/1990 este destul de clar:
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
sad a scris:

Cred ca textul art. 196 indice 1 alin. 3 Legii nr. 31/1990 este destul de clar:
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Dar va intreb eu un asociat unic si administrator la un srl poate fi in somaj?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator si salariat ContSters22096 ContSters22096 o persoana poate fi asociat unic, administrator unic si salariat al aceluiasi srl? (vezi toată discuția)
Contract de munca ramonica_bubu ramonica_bubu Buna seara, As vrea sa stiu daca un SRL cu asociat unic care este si administrator poate fi si salariat. Parerile sunt impartite, dar as vrea o baza ... (vezi toată discuția)
Asociat unic - admisnitrator si angajat? Iulia Malis Popa Iulia Malis Popa Buna seara, am si eu o intrebare, am o societate comerciala cu asociat unic, aceeasi persoana fiind si adminsitrator. Poate acea persoana sa fie si angajat al ... (vezi toată discuția)