Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ASOCIATUL UNIC ADMINISTRATOR POATE FI SI SALARIAT ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ASOCIATUL UNIC ADMINISTRATOR POATE FI SI SALARIAT ?

Ca asociat unic si administrator al unui SRL pot sa figuraz si ca salariat la acest SRL?
Conform art. 196 indice 1 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata da, puteti.
Iti pun o alta intrebare care iti va aduce raspunsul:

Tu esti administrator (deci salariat al societatii), tu esti portar (salariat al societatii), tu esti contabil (salariat al societatii), tu esti secretara (salariat al societatii), tu esti tamplar (salariat al societatii), tu esti vanzator (tot salariat al societatii).
Daca esti unic asociat iti poti da singur salariu pentru toate aceste posturi?!

Deci administratorul societatii este salariat al acesteia... si atat.
Cred ca textul art. 196 indice 1 alin. 3 Legii nr. 31/1990 este destul de clar:
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
sad a scris:

Cred ca textul art. 196 indice 1 alin. 3 Legii nr. 31/1990 este destul de clar:
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Dar va intreb eu un asociat unic si administrator la un srl poate fi in somaj?