Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei standard de pensionare pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut mai multi copii?

buna ziua
Sunt nascuta in 1953 luna aprilie.In luna septembrie 2012 implinesc virsta de pensionare avand stagiul de cotizare de 38 ani. In noua lege mai este valabila reducerea cu un an a virstei standard de pensionare pentru mame care au nascut 3 copii? In prezent sunt somera. Pensionarea anticipata cu ce penalizare se poate face si cit timp este valabila. Din ianuarie 2011 pina cind (...... luni, un an, etc.) deoarece a fost o intrerupere de citeva luni si vreau sa stiu cit este sigur valabila.
Ce acte am nevoie sa depun pentru pensionarea anticipata si cit dureaza pina se primeste decizia. Va multumesc.
Reducerea pentru 3 copii nu mai este recunoscuta in legea 263/2010.Daca indepliniti conditia de stagiu de 36 ani si 10 luni,fara stagiu asimilat,puteti beneficia de pensie anticipata fara penalizare.Daca nu indepliniti aceasta conditie,atunci,pentru pensia anticipata partial,penalizarea este de 14,25% pentru 19 luni de anticipare(martie 2011-septembrie 2012).Penalizarea de 14,25% se aplica in acelasi procent pe toate cele 19 luni.

Acte necesare
Cerere pentru înscrierea la pensie anticipata partiala
carnetul de munca (original si copie);
carnetul de asigurari sociale (original si copie);
alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca
adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv / individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
dovada certificarii stagiului de cotizare;
adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
Cererea, impreuna cu actele doveditoare se depune de catre solicitant la daat indeplinirii conditiilor.

În sistemul public de pensii, pensiile se plătesc de la data acordării, stabilită prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, după caz, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, care se plătesc de la data încetării calităţii de asigurat.

Acte necesare
Cerere pentru înscrierea la pensie anticipata
carnetul de munca (original si copie);
carnetul de asigurari sociale (original si copie);
alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca
adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
dovada certificarii stagiului de cotizare;
procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
Cererea, impreuna cu actele doveditoare, se depune de catre solicitant la data indeplinirii conditiilor de pensie.

Drepturile de pensie anticipata se cuvin si se platesc:

de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, daca cererea a fost depusa la data indeplinirii conditiilor
de la data depunerii cererii de pensionare, daca cererea de pensionare a fost depusa uletrior indeplinirii conditiilor
dar nu inainte de data incetarii calitatii de asigurat.

Decizia trebuie sa fie emisa in termen de 45 de zile de la depunerea dosarului.