Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Societatea este in procedura de dizolvare-lichidare si contractul de munca mi-a fost desfacut. Fiindca indeplinesc conditiile de pensionare anticipata,as dori sa ma indrept catre acesta forma si nu catre somaj. Avand in vedere ca nu mai sunt angajata,catre cine pot face cererea de pensionare anticipata? Direct la Casa de pensii? Care sunt pasii?
1. Faceti cererea tip catre Casa de Pensii si anexati toate actele necesare:
* Cerere pentru înscrierea la pensie anticipata partiala
* carnetul de munca (original si copie);
* carnetul de asigurari sociale (original si copie);
* alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca
* adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv / individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
* adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
* dovada certificarii stagiului de cotizare;
* adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
* alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
* procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);

2. Depuneti dosarul de pensie cat mai repede, inainte de aparitia noii legi a pesiilor care va fi mai severa cu pensionarile anticipate.
3. Mergeti la Casa de Pensii, la Relatii cu publicul, cititi pe avizier lista cu acte necesare, cereti o cerere tip, faceti dosarul si-l depuneti la ei.
Mult succes!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc din inima !