Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit profit/microintreprindere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit profit/microintreprindere

In 2002-2003 societatea a platit eronat in contul de impozit pe profit sumele datorate ca impozit microintreprindere. IN 2005 cand am vazut eroarea intr-o fisa fiscala s-a facut cerea de compensare. Aceasta s-a facut insa ni se solicita penalitati de intarziere si dobanzi.
In urma adresei facute la Administratia Financiara ni s-a comunicat ca in conformitate cu OG 92/2003 articolul 114 alin. 4 si 6 doarece cererea s-a facut la mai mult de un an de la data platilor "acestea nu pot fi considerate valabile la momentul efectuarii lor".
Cum insa nu am aflat de problema decat in 2005, cand am si facut cererea, este clar ca nu puteam sa ma incadrez in termenul de un an. In contabilitate contul este acelasi deci nu aveam cum sa ne dam seama de eroare.
Banii au stat tot acest timp in conturile Administratiei Financiare ca plati nesolicitate (sau ceva de genul acesta).
In practica cred ca sau incurcat doar niste statistici.

Exista vreo posibilitate de a scapa de plata penalitatilor si dobanzilor la niste bani care s-au aflat tot timpul la cel ce trebuia sa ii detina si care mai mult ca sigur i-a folosit in acelasi scop ?
Am trecut prin aceiasi situatie! La mai multe firme...
Niciodata nu mi s-a impus sa platesc penalitatile, decat daca intr-adevar suma s-ar fi achitat ulterior scadentei.
Daca inspectorul respectiv inregistreaza corect incasarea atunci cand face compensarea (adica la data cand a avut loc tranzactia) nu mai sunt probleme cu penalitatile. Doar ca trebuie sa lucreze un pic mai mult, prin mai multe module de program (ca sa este programul lor, foarte destept!).
Avand in vedere ca banii respectivi s-au aflat tot la bugetul de stat, atat timp cat pentru suma virata in plus (la impozit profit) nu s-au acordat dobanzi nu ar trebui sa se perceapa nici penalitati la obligatia de plata care aparea restanta.
ged a scris:

In 2002-2003 societatea a platit eronat in contul de impozit pe profit sumele datorate ca impozit microintreprindere. IN 2005 cand am vazut eroarea intr-o fisa fiscala s-a facut cerea de compensare. Aceasta s-a facut insa ni se solicita penalitati de intarziere si dobanzi.
In urma adresei facute la Administratia Financiara ni s-a comunicat ca in conformitate cu OG 92/2003 articolul 114 alin. 4 si 6 doarece cererea s-a facut la mai mult de un an de la data platilor "acestea nu pot fi considerate valabile la momentul efectuarii lor".
Cum insa nu am aflat de problema decat in 2005, cand am si facut cererea, este clar ca nu puteam sa ma incadrez in termenul de un an. In contabilitate contul este acelasi deci nu aveam cum sa ne dam seama de eroare.
Banii au stat tot acest timp in conturile Administratiei Financiare ca plati nesolicitate (sau ceva de genul acesta).
In practica cred ca sau incurcat doar niste statistici.

Exista vreo posibilitate de a scapa de plata penalitatilor si dobanzilor la niste bani care s-au aflat tot timpul la cel ce trebuia sa ii detina si care mai mult ca sigur i-a folosit in acelasi scop ?

Deci obligatoriu platesti dobanzi si penalitati.
Atentie Ai primit decizie de impunere ptr. acestea??/
Art. 85 - Acte administrative fiscale asimilate deciziilor de impunereSunt asimilate deciziilor de impunere şi următoarele acte administrative fiscale: ; c) deciziile referitoare la obligaţiile de plată accesorii;
aceasta poate fi atacata.
si in conformitate cu Art. 114 4) Dobânzile şi penalităţile de întârziere se stabilesc prin decizii întocmite în condiţiile aprobate prin ordin al ministrului finanţelor publice, cu excepţia situaţiei prevăzute la art.137 alin. (6).
ContSters42967, utilizator
Lulica a scris:

Am trecut prin aceiasi situatie! La mai multe firme...
Niciodata nu mi s-a impus sa platesc penalitatile, decat daca intr-adevar suma s-ar fi achitat ulterior scadentei.
Daca inspectorul respectiv inregistreaza corect incasarea atunci cand face compensarea (adica la data cand a avut loc tranzactia) nu mai sunt probleme cu penalitatile. Doar ca trebuie sa lucreze un pic mai mult, prin mai multe module de program (ca sa este programul lor, foarte destept!).
Avand in vedere ca banii respectivi s-au aflat tot la bugetul de stat, atat timp cat pentru suma virata in plus (la impozit profit) nu s-au acordat dobanzi nu ar trebui sa se perceapa nici penalitati la obligatia de plata care aparea restanta.

NU prea cred ca inspectorul umbla prin fisa asa ca sa se afle in treaba.
A se avea in vedere cum se fac indreptarile erorilor materiale.
ContSters42967, utilizator
Nu a umblat ca sa se afle intreaba...
In baza cererii de compensare (aprobata) a mutat suma de la impozit pe profit la impozit pe venit. Atata doar ca la impozit pe venti a inregistrat-o cu data la care ea a fost intrata in trezorerie. Dupa care a scazut dobanzile si penalitatile care, logic, nu s-ar mai creat. Ele au fost scazute nu radiate din fisa. In acest moment oricine poate vedea in fisa ca s-a facut o corectie.
Unde si cum s-a facut cererea de compensare ?
Noi am facut-o in 2005 (cand am aflat) si ni s-a aprobat insa cu data cererii.
A doua oara am fost in audienta la sefa AF si mi-a venit raspunsul cu OG 92/2003 articolul 114 alin. 4 si 6.
In consecinta, voiam sa stiu cum ar trebui sa procedez in continuare. Cu cine ar trebui sa discut sau unde sa fac o noua cerere ?
Exista vreun articol de lege in ajutorul meu sau sunt doar la bunavointa celor care aproba ?