Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA TRANZACTII IMOBILIARE?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA TRANZACTII IMOBILIARE?

Este adevarat ca noua procedura presupune plata TVA de catre firmele care achizitioneaza proprietati imobiliare (atat constructii, cat si terenuri) si apoi rambursarea TVA catre acestea, dupa un control al Fiscului. -OUG 106/2007 ??
Am citit ca Finantele au eliminat prin OUG 106/2007 procedura de taxare inversa cu TVA in cazul achizitiilor de proprietati imobiliare de catre firme, masura intrand in vigoare la 1 ianuarie anul acesta.
Sunt interesata pentru ca urmeaza sa achizitionez un teren si un imobil si speram ca mai deduceam si tva

Pana la 1 ianuarie, tranzactiile imobiliare intre firme platitoare de TVA beneficiau de taxare inversa, care nu presupunea transferul efectiv intre cumparator si vanzator al sumei aferente taxei pe valoarea adaugata. Statul colecta aceasta taxa numai atunci cand imobilele erau vandute unui neplatitor de TVA, de obicei consumatorul final persoana fizica.

"In expunerea de motive a Guvernului privind eliminarea masurilor de taxare simplificata se mentioneaza ca acestea, desi nu au creat in sume absolute goluri de venituri, au cauzat o decalare in timp nefavorabila a incasarii la bugetul de stat a taxei pe valoarea adaugata. Dupa calculele initiatorilor actului normativ, se preconizeaza ca eliminarea acestor masuri va avea influente pozitive de cash-flow asupra bugetului in 2008"
In urma schimbarii metodei de taxare a tranzactiilor imobiliare, statul se finanteaza pe seama sectorului privat, intrucat incaseaza sumele aferente taxei pe valoarea adaugata mai repede, potrivit lui Lina. Firmele care platesc TVA la achizitionarea unui imobil pot fie sa solicite rambursarea acestei taxe, fie sa o deduca in timp contra TVA colectat din veniturile generate de imobil sau din alte venituri.

Astfel, statul nu va mai incasa TVA atunci cand este colectat de firme de la persoanele fizice, ci va incasa aceasta taxa in momentul livrarii imobilelor de catre constructori sau de la momentul vanzarii acestora catre alte firme.

"In teorie, intrucat statul ar trebui sa ramburseze taxa cumparatorilor platitori de TVA, efectul asupra bugetului este neutru, efectul firesc fiind o crestere a numarului cererilor de rambursare. In practica insa, firmele sunt descurajate sa solicite rambursarea TVA din cauza birocratiei, coruptiei si posibilitatii abuzurilor cu ocazia controalelor fiscale", explica Lina.

Statul de multe ori nu respecta termenele de rambursare si se finanteaza gratis pe socoteala firmelor, care rareori isi permit sa solicite daune sau dobanzi in instanta care, daca ar fi acordate, ar trebui suportate de contribuabil.
Am si eu o nelamurire, am inteles de la unii contabili urmatoarele:
Tranzactiile cu terenuri extravilane intre doua firme platitoare de TVA se fac cu taxare inversa, Tva-ul nu se plateste de catre vanzator. Tva-ul se aplica doar la terenuri intravilane si imobile. Este adevarat ?
nu stiu sincer ce sa mai inteleg: unii din finante mi-au spus ca voi plati tva daca achizitionez imobil sau teren de la o persoana juridica iar altii, tot din finante mi-au spus ca nu voi plati ci voi avea tva de recuperat, adica ma va ajuta la tva ca sa nu-l platesc
Sincer nu stiu ce sa fac
:-/
netplay a scris:

Am si eu o nelamurire, am inteles de la unii contabili urmatoarele:
Tranzactiile cu terenuri extravilane intre doua firme platitoare de TVA se fac cu taxare inversa, Tva-ul nu se plateste de catre vanzator. Tva-ul se aplica doar la terenuri intravilane si imobile. Este adevarat ?

Taxarea inversa se aplica pana la 01.01.2008. Dupa ultimele modificari ale Codului fiscal intrate in viguare cu 01.01.2008 se plateste TVA normal
claudiaraduica a scris:

nu stiu sincer ce sa mai inteleg: unii din finante mi-au spus ca voi plati tva daca achizitionez imobil sau teren de la o persoana juridica iar altii, tot din finante mi-au spus ca nu voi plati ci voi avea tva de recuperat, adica ma va ajuta la tva ca sa nu-l platesc
Sincer nu stiu ce sa fac
:-/

Nu aveti notiuni de contabilitate si fiscal;itate. A plati un TVA pe factura inseamna ca ai dreptul sa-l deduci. Este vorba de o persoana impozabila? fie ea persoana juridica sau persoana fizica. Adica sunteti declarat ca platitor de TVA??