Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediile de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediile de odihna

cum sunt calculate concediile de odihna la ura actuala si ce anume e luat in calcul?
Codul muncii
Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu. (O.U.G. nr. 65/2005)
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.
Puteti avea conditii mai avantajoase in contractul colectiv de munca la nivel de unitate, daca exista.
,,persoana,,de la resurse umane care se ocupa cu salariile mi-a raspuns ca modalitatea de calcul o pot gasi la art.7 alin.(1)si (2) din hotararea de guvern nr.250/1992.oare are dreptate?sau incalca flagrant legea?