Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul CO salarizare în acord
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul CO salarizare în acord

Stimaţi utilizatori,

În cazul în care avem salarizare în acord, iar salariul de încadrare se împarte pentru 2008 la 170, pentru a obţine un tarif orar, în funcţie de care se calculează drepturile din lună, ce se întâmplă cu calculul concediului de odihnă?

De exemplu, la un salariu de 700 de lei, în septembrie, cum calculez indemnizaţia pentru o zi de concediu, raportând la numărul de zile lucrătoare, cum spune legea, din lună sau ca medie pe 3 luni în urmă sau raportând la 170 şi înmulţind cu 8?

700/170*8=32.94
700/22=31.82
700*3/65=32.31
Corect este ca medie a venitului brut din ultimele 3 luni, fara ore suplimetare.
Daca este acelasi venit nu e gresit sa se calculeze la 1 luna.
Se ia in calcul media favorabila salariatului, adica cea mai mare.
Dar legea nu stipulează benitul brut, ci salariul de încadrare şi sporurile permanente. Aici nu este cazul de sporuri permanente, deci rămâne salariul de încadrare. Acesta se împarte, în cazul salariazării în acord la ce? La 170, 176 pt septembrie sau medie pe 3 luni...
Sunt de acord că trebuie acordat în favoarea salariatului. DIn calculul de mai sus reiese că este în avantajul acestuia să împart la 170..dar este corect?
Codul muncii precizeaza:
Art. 145. - ″(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o
indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale
prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.″ (O.U.G. nr. 65/2005)
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile
lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

Corect! Dar eu împart salariul la 170 pentru salarizarea în acord..deci ca medie pe 3 luni ar trebui să împart la ce la 63,75 de zile, în loc de 65, pentru că 170/8=21.25*3=63.75?
Laura Vasilescu a scris:

Corect! Dar eu împart salariul la 170 pentru salarizarea în acord..deci ca medie pe 3 luni ar trebui să împart la ce la 63,75 de zile, în loc de 65, pentru că 170/8=21.25*3=63.75?

nu se imparte salariul in acord la 170 ci se calculeaza cum spune legea foarte clar :

ex: zile lucrate iulie +zile lucrate august + zile lucrate septembrie = 66 zile
salariu baza+ indemnizatii permanente +sporuri permanente iulie+august+septembrie = xxx lei
xxx lei : 66 zile = yyy lei pe zi
yyylei pe zi * nr. zile de concediu de odihna. = suma c.o.

Art. 145. - ″(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.″ (O.U.G. nr. 65/2005)
(3) Indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre angajator cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu.

adelaida_07, utilizator