Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Familie de cetatenii diferite, copilul nascut in Marea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Familie de cetatenii diferite, copilul nascut in Marea Britanie este ce fel de cetatean.... ?

Va rog sa-mi sa-mi clarificati si mie urmatoarea situatie:

Mama, cetatean roman. Tatal copilului: cetatean englez. Casatoriti legal in Marea Britanie.
Copilul nascut in Marea Britanie.
Familia, acum traieste in Romania. Copilul a inceput scoala in Romania. Certificatul de nastere este tradus si legalizat dupa certificatul de nastere englez si la Primaria de sector din Bucuresti. CNP -ul fetitei incepe cu 6 si nu cu 2.
Fetita a calatorit permanent de cand s-a nascut pe pasaport englezesc.

Intrebare: Cetatenia copilului este engleza?
Ce drepturi are/nu are copilul? Exista dezavantaje? Dar avantaje?
Putem cere si pasaport romanesc? la 14 ani isi poate face buletin?

Multumesc.
Danube a scris:

Va rog sa-mi sa-mi clarificati si mie urmatoarea situatie:

Mama, cetatean roman. Tatal copilului: cetatean englez. Casatoriti legal in Marea Britanie.
Copilul nascut in Marea Britanie.
Familia, acum traieste in Romania. Copilul a inceput scoala in Romania. Certificatul de nastere este tradus si legalizat dupa certificatul de nastere englez si la Primaria de sector din Bucuresti. CNP -ul fetitei incepe cu 6 si nu cu 2.
Fetita a calatorit permanent de cand s-a nascut pe pasaport englezesc.

Intrebare: Cetatenia copilului este engleza?
Ce drepturi are/nu are copilul? Exista dezavantaje? Dar avantaje?
Putem cere si pasaport romanesc? la 14 ani isi poate face buletin?

Multumesc.

Un pasaport nu se elibereaza decat celor care au cetatenia tarii respective. Daca copilul dvs. are pasaport englez inseamna ca e cetatean al UK. Si fiind nascut din mama romanca are si cetatenia romana. Trebuie doar sa solicitati pasaport romanesc. Ca orice cetatean roman, la 14 ani isi poate face carte de identitate.

Va multumesc.