avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Familie de cetatenii diferite, copilul nascut in Marea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Familie de cetatenii diferite, copilul nascut in Marea Britanie este ce fel de cetatean.... ?


Va rog sa-mi sa-mi clarificati si mie urmatoarea situatie:

Mama, cetatean roman. Tatal copilului: cetatean englez. Casatoriti legal in Marea Britanie.
Copilul nascut in Marea Britanie.
Familia, acum traieste in Romania. Copilul a inceput scoala in Romania. Certificatul de nastere este tradus si legalizat dupa certificatul de nastere englez si la Primaria de sector din Bucuresti. CNP -ul fetitei incepe cu 6 si nu cu 2.
Fetita a calatorit permanent de cand s-a nascut pe pasaport englezesc.


Intrebare: Cetatenia copilului este engleza?
Ce drepturi are/nu are copilul? Exista dezavantaje? Dar avantaje?
Putem cere si pasaport romanesc? la 14 ani isi poate face buletin?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Danube , utilizator 23:01, 14 Februarie 2011
Danube a scris:


Va rog sa-mi sa-mi clarificati si mie urmatoarea situatie:

Mama, cetatean roman. Tatal copilului: cetatean englez. Casatoriti legal in Marea Britanie.
Copilul nascut in Marea Britanie.
Familia, acum traieste in Romania. Copilul a inceput scoala in Romania. Certificatul de nastere este tradus si legalizat dupa certificatul de nastere englez si la Primaria de sector din Bucuresti. CNP -ul fetitei incepe cu 6 si nu cu 2.
Fetita a calatorit permanent de cand s-a nascut pe pasaport englezesc.


Intrebare: Cetatenia copilului este engleza?
Ce drepturi are/nu are copilul? Exista dezavantaje? Dar avantaje?
Putem cere si pasaport romanesc? la 14 ani isi poate face buletin?

Multumesc.


Un pasaport nu se elibereaza decat celor care au cetatenia tarii respective. Daca copilul dvs. are pasaport englez inseamna ca e cetatean al UK. Si fiind nascut din mama romanca are si cetatenia romana. Trebuie doar sa solicitati pasaport romanesc. Ca orice cetatean roman, la 14 ani isi poate face carte de identitate.

Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama romanca ,tatal englez ,copil englez marilena87 marilena87 Buna ziua, as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu un lucru va rog frumos,sunt intr-o relatie de 7 ani cu un cetatean englez,eu romanca si locuim in anglia, nu ... (vezi toată discuția)
Copil cetatean britanic mariusdoroftei mariusdoroftei Buna ziua ,cine ma poate ajuta cu un sfat ,m-am stabilit in Uk din 2008 am o fetita de 2 ani care poseda pasaport britanic ,problema este ca nu sunt casatorit ... (vezi toată discuția)
Inregistrare certificat de nastere minor nascut in ungaria, rezident in uk Manih Manih Buna ziua Sunt cetatean Roman, casatorita cu cetatean Britanic . Fiul nostru s-a nascut in 2004 in Ungaria, certificat de nastere eliberat de Autoritatile ... (vezi toată discuția)