Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... copil cetatean britanic
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

copil cetatean britanic

Buna ziua ,cine ma poate ajuta cu un sfat ,m-am stabilit in Uk din 2008 am o fetita de 2 ani care poseda pasaport britanic ,problema este ca nu sunt casatorit cu mama fetitei si noi avem pasapoarte romanesti ,peste 1 luna mama impreuna cu ,copilul ar vrea sa calatoreasca in italia ce fel de procura am nevoie odata ce fata are pasaport britanic si mama romanesc .( reamintesc ca parintii au nume diferete deoarece nu suntem casatoriti)
Procura simpla, la orice notar... e vorba de încuviințare pentru călătorie, nu are relevantă ce fel de pasaport detin cei ce vor călători. Valabile sa fie
Pentru copilul cu cetatenie britanica, care calatoreste UK - Italia -UK cu mama sa, copilul nu are nevoie de nici un fel de procura conform legilor statului al carui cetatean este copilul si care a emis documentul de calatorie. Necesitatea procurii ar putea sa apara doar la IESIREA copilului din Romania impreuna cu unul dintre parinti.

Multumesc mult , pentru ajutorul acordat de dvs . deci ca prin urmare mama nu are nevoie de nici o procura , doar in caz sa aiba si certificatul fetitei de nastere , doar in caz ca ar trebui sa dovedeasca ca ea e mama fetitei deoarece nu suntem casatoriti , avem nume diferite si fetita e pe numele meu al tatalui , pe mine asta m-ar interesa daca ati putea sa imi dati un sfat .Multumesc anticipat
Cornelia Dayes a scris:

Pentru copilul cu cetatenie britanica, care calatoreste UK - Italia -UK cu mama sa, copilul nu are nevoie de nici un fel de procura conform legilor statului al carui cetatean este copilul si care a emis documentul de calatorie. Necesitatea procurii ar putea sa apara doar la IESIREA copilului din Romania impreuna cu unul dintre parinti.

Daca are si certificatul de nastere mama nu cred sa fie o problema avand in vedere ca cetateanul britanic nu are restrictii de calatorie indiferent de varsta, cel mai sigur intrebati la Home Office. Stiu cum functioneaza in cazul cand parintele si minorul poarta acelasi nume dar au cetatenii diferite (minorul calatoreste cu pasaport britanic, parintele cu carte de identitate Romaneasca). Regula se aplica doar pentru calatoriile in Uniunea Europeana, nu si in afara acesteia.
problema nu sunt cetateniile , problema este ca mama poarta numele de fata cum se zice , si fetita poarta numele meu ... multumesc anticipat pentru ajutorul acordat de dvs.

Cornelia Dayes a scris:

Daca are si certificatul de nastere mama nu cred sa fie o problema avand in vedere ca cetateanul britanic nu are restrictii de calatorie indiferent de varsta, cel mai sigur intrebati la Home Office. Stiu cum functioneaza in cazul cand parintele si minorul poarta acelasi nume dar au cetatenii diferite (minorul calatoreste cu pasaport britanic, parintele cu carte de identitate Romaneasca). Regula se aplica doar pentru calatoriile in Uniunea Europeana, nu si in afara acesteia.