avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire asociat din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire asociat din firma

Buna ziua!

Sunt asociat impreuna cu alta persoana la o firma( S.R.L.). Suntem asociati 50%-50%. Asociatul meu ia hotarari singur si de foarte multe ori m-a pus in fata faptului implinit. M-am gandit sa ma retrag. Pe 2010 firma a avut pierdere, dupa doi ani de profit. Capitalul social declarat este 200 lei cu participare egala a asociatilor.
Cat din ce am investit mai pot recupera? Retragerea are procedura complicata de urmat?
Cel mai recent răspuns: MIXAM , utilizator 12:22, 15 Februarie 2011
Convocati AGA cu ordinea de zi cesiune parti sociale si retragere asociat/administrator.
Se redacteaza act aditional prin care cesionati partile catre asociatul dvs sau catre alta persoana si se face actul constitutiv actualizat.
se depun la registru

Asta cu conditia ca asociatul sa fie de acord
...daca nu este de acord va adresati instantei cu o cerere de retragere in conformitate cu art. 226 alin. 1 lit. c din Legea nr. 31/1990 a societatilor comercile republicata.
Multumesc pentru raspuns! N-am pe cine sa pun in loc!
In privinta investitiilor ce puteti spune?
Daca asociatul dvs nu este asociat unic in alta societate puteti sa-i cesionati lui.
Referitor la investitii aceasta discutie trebuie sa o purtati ci asociatul dvs si trebuie sa imbrace forma scrisa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere firma pneuros pneuros Am 50% dintrun srl ca asociati. Cum pot inchide,renunta, la partea mea din firma ? Asociatul nu vrea sa preia partea mea, si el nu vrea sa inchida firma. ... (vezi toată discuția)
Iesire din societate asociat, lichidare valersucala valersucala Care sunt demersurile legale de iesire a unui asociat dintr-o societate srl in care detine 50%, in care este si administrator. Asociatul poate cere lichidarea ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale gionescu gionescu Salut, Sunt asociat intr-un SRL si detin 30% din partile sociale existand inca 2 alti asociati cu cate 30% respectiv 40% din partile sociale. Nu sunt ... (vezi toată discuția)