Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contr.fond.handicapati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contr.fond.handicapati

buna...avem un nou program pt salarii si acum am intampinat contr.asta pe program . Trebuie inreg si in dec unica si platita?....institutia pana acum niciodata nu a platit, nici nu a declarat.( sunt de la o scoala gen).
Trebuie daca aveti cel putin 50 de angajati .

,,LEGE nr. 448 din 6 decembrie 2006 privind protecþia ºi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap1)

Art. 78
(1)Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncã conform pregãtirii lor profesionale ºi capacitãþii de muncã, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeþean sau al sectoarelor municipiului Bucureºti.
(2)Autoritãþile ºi instituþiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puþin 50 de angajaþi, au obligaþia de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puþin 4% din numãrul total de angajaþi.
(3)Autoritãþile ºi instituþiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajeazã persoane cu handicap în condiþiile prevãzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre urmãtoarele obligaþii:
a)sã plãteascã lunar cãtre bugetul de stat o sumã reprezentând 50% din salariul de bazã minim brut pe þarã înmulþit cu numãrul de locuri de muncã în care nu au angajat persoane cu handicap;
b)sã achiziþioneze produse sau servicii de la unitãþi protejate autorizate, pe bazã de parteneriat, în sumã echivalentã cu suma datoratã la bugetul de stat în condiþiile prevãzute la lit. a).
(4)Fac excepþie de la prevederile alin. (2) instituþiile publice de apãrare naþionalã, ordine publicã ºi siguranþã naþionalã.
(5)Monitorizarea ºi controlul respectãrii prevederilor alin. (2) ºi (3) se fac de cãtre Inspecþia Muncii. ''