Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte aditionale contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte aditionale contracte de munca

Buna sera,
As vrea si eu sa stiu daca nu trebuie ca angajat sa ai si tu un exemplar din actele aditionale aduse contractului de munca. Am primit privind contractul initial dar nu pt actul aditional. Dupa discutii am primit si aceste exemplare, inregistrate in ianuarie nu in decembrie cand am semnat (este o alta hartie), ni s-a spus ca nu este obligat angajatorul se le dea decat daca le solicitam. Si as mai dori sa aflu va rog am inteles ca nu se mai inregistreaza contractele si actele aditionale la itm, si as vrea sa stiu de cand este valabila acesta modificare si prin ce lege s-a introdus.
Multumesc anticipat celor
Aveti drepptul sa primiti un exemplar de pe actele aditionale incheiate.
Nu contractele de munca nu se mai inregistreaza la ITM ci, nu se mai tin cartile de munca acolo. Acestea au fost incheiate cu 31.12.2010 si predate salariatilor.
Tremen de predare iunie 2011!
Conform prevederilor actuale din Codul Muncii, trebuie sa primiti un exemplar al oricarui act aditional incheiat intre partile contractuale. Mai mult decat atat, daca actul aditional a fost incheiat din initiativa societatii, angajatorul trebuia sa notifice angajatul cu 15 zile inainte de data intrarii in vigoare a actului aditional de intentia sa. Astfel, angajatul are posibilitatea sa opteze daca semneaza sau nu actul aditional la contract, in varianta propusa de angator.
Referitor la inregistrarea contractelor de munca, a actelor aditionale, deciziilor de suspendare sau deciziilor de incetare a contractelor de munca, dupa data de 1 ianuarie 2011, acestea nu se mai depun la ITM. Se incheie intre parti si se transmit in Revisal.
ela_vierescu a scris:

Buna sera,
As vrea si eu sa stiu daca nu trebuie ca angajat sa ai si tu un exemplar din actele aditionale aduse contractului de munca. Am primit privind contractul initial dar nu pt actul aditional. Dupa discutii am primit si aceste exemplare, inregistrate in ianuarie nu in decembrie cand am semnat (este o alta hartie), ni s-a spus ca nu este obligat angajatorul se le dea decat daca le solicitam. Si as mai dori sa aflu va rog am inteles ca nu se mai inregistreaza contractele si actele aditionale la itm, si as vrea sa stiu de cand este valabila acesta modificare si prin ce lege s-a introdus.
Multumesc anticipat celor

1. Prin OUG nr.123/2010 s-a dispus abrogarea Legii nr.130/1999 care prevedea depunerea actelor privind incheierea, modificarea , suspendarea si incetarea c.i.m. De la 01.01.2011 a intrat in vigoare art.1 al acestei ordonante, iar de la 01.02.2011 art.2.

2. Actele adtionale la c.i.m. se incheie in dublu exemplar, potrivit Codului civil si nu a Codului Muncii . Este vorba despre formalitatea multiplului exemplar. Formalitatea multiplului exemplar presupune ca inscrisul sa fie redactat in atatea exemplare originale cate parti cu interese contrare sunt, iar pe fiecare exemplar sa se faca mentiune de numarul originalelor intocmite.