avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legalizare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legalizare

o sentinta definitiva trebuie legalizata pentru a putea cere despagubirile morale si materiale de la inculpat?
Cel mai recent răspuns: cercetasa , utilizator 10:25, 17 Februarie 2011
trebuie investita cu formula executorie (nu legalizata)
cat dureaza si daca trebuie sa platesc ceva?
Hotararea trebuie atat legalizata cat si investita cu formula executorie.
In acest sens este necesar sa formulati o cerere adresata presedintelui instantei de fond si sa anexati :
-taxa de timbru- 2.00 lei pentru legalizare,
-taxa de timbru- 4.00 lei pentru investirea cu formula executorie,
-2 timbre jud. de 0, 15 lei si
-hotararea a carei legalizare si investire se solicita.
Dureaza in principiu o saptamana.
Apoi hotararea va trebui pusa in executare prin intermediul unui executor judecatoresc unde veti plati onorariul acestuia aferent executarii.
sentinta s a pronuntat pe 14 ian.

m am dus zilele trecute sa scot hotararea si mi a spus ca nu s a redactat minuta

sa trec zilele urmatoare.

cand am intrebat cat dureaza pentru a o legaliza mi au spus ca mai dureaza.

ma intreb daca dureaza mai mult de o luna?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca blareanabel blareanabel Buna seara! va rog sa imi spuneti cate copii legalizate de pe o hotarare judecatoreasca aflata la dosar se pot elibera de la arhiva instantei??Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru iancu123 iancu123 stie cineva cat este taxa de timbru si timbru judiciar in cazul investirii cu formula executorie? (vezi toată discuția)
Divort ganya ganya divortul s-a pronuntat in favoarea mea,si s-a hotarat sa primesc cheltuieli de judecata pe care insa nu le-am primit si au trecut sase luni de atunci.cum ... (vezi toată discuția)