Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legalizare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legalizare

o sentinta definitiva trebuie legalizata pentru a putea cere despagubirile morale si materiale de la inculpat?
trebuie investita cu formula executorie (nu legalizata)
cat dureaza si daca trebuie sa platesc ceva?
Hotararea trebuie atat legalizata cat si investita cu formula executorie.
In acest sens este necesar sa formulati o cerere adresata presedintelui instantei de fond si sa anexati :
-taxa de timbru- 2.00 lei pentru legalizare,
-taxa de timbru- 4.00 lei pentru investirea cu formula executorie,
-2 timbre jud. de 0, 15 lei si
-hotararea a carei legalizare si investire se solicita.
Dureaza in principiu o saptamana.
Apoi hotararea va trebui pusa in executare prin intermediul unui executor judecatoresc unde veti plati onorariul acestuia aferent executarii.
sentinta s a pronuntat pe 14 ian.

m am dus zilele trecute sa scot hotararea si mi a spus ca nu s a redactat minuta

sa trec zilele urmatoare.

cand am intrebat cat dureaza pentru a o legaliza mi au spus ca mai dureaza.

ma intreb daca dureaza mai mult de o luna?