Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NOTARE DE SERVICIU(APRECIERE)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NOTARE DE SERVICIU(APRECIERE)

Rog foarte mult si foarte urgent sa-mi raspunda cineva la urmatoarea problema .Pana la 30 04 2010 am fost personal contractual si am fost subordonata contabilului sef . Incepand cu 01 05 2010 suntem functionari publici ,functia de contabil -sef e desfintata iar contabilul sef este la un compartiment iar eu sunt la alt compartiment care au reletii profesionale stranse dar suntem compartimente diferite .ambele functii sunt de executie iar compartimentele nu au decat cate o functie. fostul contabil sef a intocmit notarea de serviciu pt tot anul . va rog precizati unde este reglementat cine intocmeste notrile functionarilor publici si daca este corect ca un coleg de la alt compartiment sa ma noteze mai ales ca are tot functie de executie . pot contesta notarea ? multumesc si astept un raspuns.
HOTÃRÂRE nr. 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei funcţionarilor publici
ART. 107
(1) Evaluarea performanţelor profesionale individuale ale funcţionarului public se realizează de către evaluator.
(2) În sensul prezentei hotărâri, are calitatea de evaluator:
a) funcţionarul public de conducere care coordonează compartimentul în cadrul căruia îşi desfăşoară activitatea funcţionarul public de execuţie sau care coordonează activitatea acestuia;
b) funcţionarul public de conducere ierarhic superior potrivit structurii organizatorice a autorităţii sau instituţiei publice, pentru funcţionarul public de conducere;
c) înaltul funcţionar public, pentru funcţionarii publici de conducere din subordine sau pentru funcţionarii publici de execuţie, atunci când aceştia îşi desfăşoară activitatea în cadrul unor compartimente care nu sunt coordonate de un funcţionar public de conducere, cu excepţia cazului în care există un raport direct de subordonare cu demnitarul;
c) înaltul funcţionar public, pentru funcţionarii publici de conducere din subordine sau pentru funcţionarii publici de execuţie, atunci când aceştia îşi desfăşoară activitatea în cadrul unor compartimente care nu sunt coordonate de un funcţionar public de conducere, cu excepţia cazului în care există un raport direct de subordonare cu conducătorul autorităţii sau instituţiei publice ori adjunctul acestuia;
d) primarul, pe baza propunerii consiliului local, pentru secretarul comunei, oraşului şi al subdiviziunii administrativ-teritoriale a municipiilor;
e) demnitarul, pentru funcţionarii publici care sunt în subordinea directă a acestuia.
e) conducătorul autorităţii sau instituţiei publice ori adjunctul acestuia, pentru funcţionarii publici care sunt în subordinea directă a acestuia.