Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit m-am declarat microintreprindere cu 0 salariati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

m-am declarat microintreprindere cu 0 salariati

am o societate infiintata in cursul anului 2010, an in care nu a avut venituri, si nici salariati. la 31 ianuarie 2011 am depus declaratia 010 la finante prin care ma scoteam din evidenta ca platitor de impozit pe profit si intram in evidenta ca platitor de microintreprindere.
cum pot corecta aceasta declaratie? inteleg ca nu pot fi microintreprindere daca nu am niciun salariat. imi aplica vreo amenda? cum as putea proceda corect?
va multumesc anticipat pentru raspuns
Cod fiscal
Art. 112¹

Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 1122 alin. (6);

b) are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 100.000 euro;

d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
Mergeti si corectati 010 pentru ca nu indeplineati conditiile.

Cod fiscal:
Art. 112²

Opţiunea de a plăti impozit pe veniturile microîntreprinderii
(3) Pentru anul 2011, persoanele juridice române pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu dacă îndeplinesc, la data de 31 decembrie 2010, condiţiile prevăzute la art. 1121.

Popa Adrian, Contabil
va multumesc pentru raspuns!

aveti idee, daca voi corecta 010, platesc amenda?
Nu platiti nici o amenda pentru ca, nu cred ca ati reusit sa declarati si sa platiti ceva ca si microintreprindere pana la acesta data.
Popa Adrian, Contabil
va multumesc frumos!