Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... OUG 107/2010 pentru modificarea si completarea Legii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

OUG 107/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii

Contribuţia de asigurări sociale de sănătate în valoare de 5.5% la întreaga sumă pentru pensionarii care au pensii mai mari de 740 lei este corecta? Nu se calculeaza 5,5% doar pentru diferenta de la 740 ?
1. OUG 107/2010 a modificat Legea 95/2006. Art.259(2) arata acum astfel:
Art.259...
(2) Contributia datorata de pensionarii ale caror venituri din pensii depasesc 740 de lei este de 5,5% aplicata asupra acestor venituri si se vireaza odata cu plata drepturilor banesti asupra carora se calculeaza de catre cei care efectueaza plata acestor drepturi. Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 de lei.

2. Adica procentul de 5,5% se aplica asupra acestor venituri nu asupra diferentei dintre venit si 740 lei.
3. Daca suma retinuta va duce la o pensie mai mica de 740 lei se va retine mai putin incat pensia sa nu scada sub 740 lei.