Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS in cazul pensiilor mai mari de 740 lei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS in cazul pensiilor mai mari de 740 lei

Va rog sa ma lamuriti cum era corect sa se calculeze CASS de 5,5% la pensiile ce depasesc suma 740 lei(modul de calcul)?.
1. OUG 107/2010 a modificat legea 95/2006 astfel:
7. La articolul 259, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Contributia datorata de pensionarii ale caror venituri din pensii depasesc 740 de lei este de 5,5% aplicata asupra acestor venituri si se vireaza odata cu plata drepturilor banesti asupra carora se calculeaza de catre cei care efectueaza plata acestor drepturi. Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 de lei."

2. Adica se aplica procentul de 5,5% la intreaga pensie. Daca rezulta o pensie mai mica de 740 lei se retine mai putina contributie pentru a nu scadea pensia sub 740 lei.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane