avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... D 392 B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

D 392 B

Va rog frumos sa-mi comunicati daca un PFA cu activitate comerciala de prestari servicii, cu plata impozitului pe venit in sistem real si ne platitor de TVA, are obligativitatea intocmirii si depunerii declaratiei 392 B.
Studiind respectiva declaratie consider ca nu are aceasta obligatie deoarece:
- PFA - urile nu au cifra de afaceri
- PFA - urile care incaseaza contravaloarea serviciului prestat numai pe baza bonului fiscal emis de casa de marcat, nu au nici un fel de evidenta a clientilor, acestia fiind si persoane fizice si SC - uri, deci nu pot stii cine imi este client si cum este inregistrat dpdv al platii TVA - ului
In vechea forma a Codului Fiscal aceasta declaratie trebuia depusa numai de persoanele juridice, dar, prin OUG 117/2010 se face referire la persoane impozabile.
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 22:00, 16 Februarie 2011
ursul a scris:

Din instructiunile de completare am inteles ca plafonul este intre 10000 si 35000 euro. Eu ma situez la o cifra de afacere de aprox. 200 euro, pentru anul 2010 si am report pentru anul 2011 o pierdere fiscala din 2005 si 2006 de aprox. 180 euro.
Asta ma face sa cred ca tot nu trebuie sa depun aceasta declaratie.
D 392A se depune si cind cifra de afaceri este 0.


Nu intre 10.000 si 35000

se completeaza de catre persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri realizata la finele anului calendaristic, excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este inferioara sumei de 35.000 de euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii, respectiv inferioara sumei de 119.000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cifra de afaceri la pfa suciugeorgeta suciugeorgeta in decl.392 trebuie trecuta cifra de afaceri....care este aceasta in conditiile in care sunt la norma de venit,neplatitor tva,am avut incasari de 930 si plati ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 anaf mariana_marian1778 mariana_marian1778 Buna seara.Imi poate spune cineva ce contine declaratia 392 pe care trebuie s-o depuna PFA-urile la fisc pana in 25 februarie? Cifra de afaceri,prestari de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b iamaiama2 iamaiama2 Buna ziua! Am o Intreprindere Familiala cu activitatea principala Comert cu amanuntul in magazine nespecializate,cu vanzare predominanta de produse ... (vezi toată discuția)