Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 392B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 392B

Buna ziua!
Am o Intreprindere Familiala cu activitatea principala Comert cu amanuntul in magazine nespecializate,cu vanzare predominanta de produse alimentare,bauturi si tutun.
Cod CAEEN;4711.
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa completez declaratia 392B.
Cifra de afaceri pe anul 2012 este de 22238,32 lei.
Mentionez faptul ca intreprinderea este neinregistrata in scopuri de TVA.
La punctul 4 roman;livrari de bunuri si prestari de servicii catre persoane neinregistrate in scopuri de TVA ce trebuie sa trec?Cum aflu ce suma trebuie sa trec?Ce trebuie sa calculez?Cum trebuie sa calculez?
La punctul 5 roman; achizitii de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA ce trebuie sa tre?Cum aflu ce suma trebuie sa trec?Ce trebuie sa calculez?Cum trebuie sa calculez?
Cumva la livrari de bunuri si prestari de sericii se trece tot cifra de afaceri?asa am mai citit pe unele forumuri.
Va rog frumos ajutatima ca ma chinui de cv vreme sa aflu cum trebuie sa completez.
Ce trebuie sa scad sau sa impar din 22238,32 ca sa aflu suma de la punctul 4 roman si punctul 5 roman pentru o intrprindere neinregistrata in scopuri TVA.
Scuze cdaca am repetat acelasi intrebari dar am nevoi urgent de raspunsuri ca sa pot sa depun declaratia 392B la timp.
Va doresc o zi buna!
Am nevoi de ajutor am 20 de ani si nu prea stiu cum sa fac sa completez declaratia.
Trebuia tinut jurnal vanzari si jurnal cumparari, daca nu l-ati tinut acum va este greu.
Secțiunea \"Cifra de afaceri\"
Se înscrie cifra de afaceri realizată la finele anului de raportare, care trebuie
să fie inferioară sumei de 35.000 de euro, calculată în echivalent lei, potrivit legii,
respectiv inferioară sumei de 119.000 lei.
Secțiunea \"Livrări de bunuri şi prestări de servicii către:\"
Rândul 1 – Coloana „Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă
în “Jurnalul pentru vânzări”, pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii
efectuate către persoanele înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 2 – Coloana „Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă
în “Jurnalul pentru vânzări”, pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii
efectuate către persoane neînregistrate în scopuri de TVA .
daca nu ati intocmit factura catre firme platitoare de tva aici trebuie trecute toate vanzarile
Secțiunea “Achiziții de la:”
Rândul 1 – Coloana “Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă
în “Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane înregistrate
în scopuri de TVA. aici treceti baza =valoarea achizitiilor de la firmele furnizoare care sunt platitoare de tva -------------atentie mai putin tva
Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate
în scopuri de TVA. aici din total factura de la firma furnizoare platitoare de tva scoateti tva
total factura X 24/124 si aflati tva aferent achizitiilor

Rândul 2 – Coloana “Valoare” se completează baza de impozitare înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane neînregistrate
în scopuri de TVA. aici daca ati cumparat marfa de la firme neplatitoare de tva -treceti totalul facturii
Rândul 2‐ Coloana „TVA” nu se completează.
Carmen Jurubita, Contabil