Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli de judecata

Va rog sa ma lamuriti cu o problema legata de intarzierea platii cheltuielilor de judecata. Am o hotarare judecatoreasca, definitiva si irevocabila, legata de acordarea unor depagubiri, prin care s-a stabilit si recuperarea cheltuielilor de judecata. In situatia in care plata este mult intarziata (sentinta a fost data in 2010), exista posibilitatea actualizarii sumei care reprezinta cheltuielile de judecata, cu indicele de inflatie, la data platii efective? Mentionez ca in cazul despagubirilor, acest indice se aplica. Va multumesc.
Vorbiti cu un executor judecatoresc.
Inainte sa apelez la un executor judecatoresc, ma interesa daca exista specificat in vreo lege sau alt document legal acest lucru, si anume actualizarea cu indicele de inflatie a sumei (cheltuieli de judecata) daca acestea nu se platesc intr-un anumit interval de timp. Multumesc din nou