avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune noua dupa perimarea actiunii initiale, se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune noua dupa perimarea actiunii initiale, se poate?

Buna ziua.
As avea si eu o intrebare. Intr-o carte de drept numita - exceptiile procesuale in procesul civil - monografie (autor Mihaela Tabarca) am citit ca daca o actiune se respinge pe anumite exceptii si nu se intra cu judecata pe fondul cauzei, respectiva solutie nu intra in autoritate de lucru judecat si se poate introduce o noua actiune, dupa ce cauza care a dus la admiterea exceptiei na mai exista. Asemenea exceptii ar putea fi: exceptia lipsei calitatii procesuale si exceptia de prematuritate.

Citez de la pag. 119 din carte cu privire la exceptia lipsei calitatii procesuale: "Daca actiunea a fost respinsa ca efect al admiterii exceptiei, este posibil sa se formuleze o nou actiune fei de persoana cu calitate procesuala (in cazul in care actiunea a fost respinsa pentru lipsa calitatii procesuale pasive) fie impotriva persoanei obligate in raportul juridic dedus judecatii (atunci cand actiunea a fost respinsa pentru lipsa calitatii procesuale pasive).

Citez si de la pag. 122 din carte cu privire la exceptia de prematuritate:
"Daca se admite exceptia de prematuritate, actiunea va fi respinsa in consecinta.
Deoarece nu s-a intrat in cercetarea fondului dreptului, dupa implinirea termenului sau conditiei, o noua actiune va putea fi promovata inauntrul termenului de prescriptie extinctiva."

Intrucat in aceasta carte nu se precizeaza ce se intampla daca ar fi admisibila o noua actiune dupa respingerea actiunii initiale ca fiind prematura (pe exceptia prematuritatii), intrebarea mea ar fi urmatoarea:

Credeti ca s-ar putea introduce o noua actiune cu acelasi obiect si aceleasi parti, daca actiunea initiala s-ar respinge ca prematura si ar ramane irevocabila?

Multumesc anticipat pentru pareri.
Cel mai recent răspuns: eagle_free , utilizator 14:43, 17 Februarie 2011
Buna ziua,
bineinteles ca se poate introduce o noua actiune.
eagle_free a scris:

Buna ziua.
As avea si eu o intrebare. Intr-o carte de drept numita - exceptiile procesuale in procesul civil - monografie (autor Mihaela Tabarca) am citit ca daca o actiune se respinge pe anumite exceptii si nu se intra cu judecata pe fondul cauzei, respectiva solutie nu intra in autoritate de lucru judecat si se poate introduce o noua actiune, dupa ce cauza care a dus la admiterea exceptiei na mai exista. Asemenea exceptii ar putea fi: exceptia lipsei calitatii procesuale si exceptia de prematuritate.

Citez de la pag. 119 din carte cu privire la exceptia lipsei calitatii procesuale: "Daca actiunea a fost respinsa ca efect al admiterii exceptiei, este posibil sa se formuleze o nou actiune fei de persoana cu calitate procesuala (in cazul in care actiunea a fost respinsa pentru lipsa calitatii procesuale pasive) fie impotriva persoanei obligate in raportul juridic dedus judecatii (atunci cand actiunea a fost respinsa pentru lipsa calitatii procesuale pasive).

Citez si de la pag. 122 din carte cu privire la exceptia de prematuritate:
"Daca se admite exceptia de prematuritate, actiunea va fi respinsa in consecinta.
Deoarece nu s-a intrat in cercetarea fondului dreptului, dupa implinirea termenului sau conditiei, o noua actiune va putea fi promovata inauntrul termenului de prescriptie extinctiva."

Intrucat in aceasta carte nu se precizeaza daca ar fi admisibila sau nu o noua actiune dupa respingerea actiunii initiale ca fiind prematura (pe exceptia prematuritatii), intrebarea mea ar fi urmatoarea:

Credeti ca s-ar putea introduce o noua actiune cu acelasi obiect si aceleasi parti, daca actiunea initiala s-ar respinge ca prematura si ar ramane irevocabila?

Multumesc anticipat pentru pareri.


Exista vreo exceptie a carei admitere sa faca intrarea in autoritate de lucru judecat a unei actiuni (spre ex. exceptia inadmisibilitatii)?
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
eagle_free, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timbraj petit actiune in recurs!!! CRISTIAN CIRMACIU CRISTIAN CIRMACIU Buna ziua. Va rog sa ma indrumati ce sa fac in legatura cu urmatoarea solutie pronuntata de instanta...sa fac recurs sau sa introduc o alta actiune? ... (vezi toată discuția)
Instanta de judecata nu a cercetat fondul cauzei icabulancea icabulancea Am deschis un proces intrucit persoana autorizata care a intocmit documentatia cadastrala a modificat limita de proprietate (am formulat Plingere impotriva ... (vezi toată discuția)
Casare cu retinere - hotarare definitiva. cale de atac? lex2013 lex2013 Obiectul cauzei - accesiune imobiliara artificiala Prima instanta(judecatoria), in etapa cercetarii judecatoriesti, nefiind invocate exceptii(nici din ... (vezi toată discuția)