Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timbraj petit actiune in recurs!!!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timbraj petit actiune in recurs!!!

Buna ziua.
Va rog sa ma indrumati ce sa fac in legatura cu urmatoarea solutie pronuntata de instanta...sa fac recurs sau sa introduc o alta actiune?
"Respinge ca neîntemeiate excepţia lipsei capacităţii de folosinţă a pârâtei CEZ ROMÂNIA Departamentul NTL – Regiunea de Vest, excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a CEZ România SA, excepţia prematurităţii introducerii acţiunii, invocate de pârâtele SC CEZ DISTRIBUŢIE SA CRAIOVA ªI SC CEZ ROMÂNIA SA Departamentul NTL – Regiunea de Vest, în ce priveşte petitele având ca obiect anulare act . Admite excepţia inadmisibilităţii petitelor formulate de reclamantul SC XXXXXXXXXXX SRL, în contradictoriu cu pârâtele SC CEZ DISTRIBUŢIE SA CRAIOVA ªI SC CEZ ROMÂNIA SA Departamentul NTL – Regiunea de Vest având ca obiect anulare act, excepţie invocată de pârâte şi respinge aceste petite ca inadmisibile. Admite excepţia netimbrării petitului având ca obiect acţiune în constatare şi respinge acest petit ca netimbrat. Cu recurs în 15 zile de la comunicare.
Sa achit acum taxa de timbru pt cel de-al doilea petit si sa fac recurs sau sa introduc o noua actiune doar cu acest petit?
Mentionez ca primul petit al actiunii a fost timbrat corespunzator dar instanta l-a respins.
Va multumesc!

Daca formulati recurs, va trebui sa achitati taxa si ptr recurs (50% din taxa depusa la fond)si ptr fond ptr capatul de cerere respins ptr lipsa timbraj.
Daca sunteti nemultumit de pronuntarea instanteti ptr petitele respinse si credeti ca solutia fondului este una nelegala ,puteti face recurs.
Daca nu,mai bine faceti o noua cerere care sa aiba numai petitul respins ca netimbrat.