Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contributia la pensii pt PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contributia la pensii pt PFA

Buna seara.Am o mare nelamurire.Sant PFA din 2008 si am inteles ca de la 1 ianuarie 2011 contributia la pensii este obligatorie pt PFA-urile care nu au CIM.Daca depun declaratia individuala de asigurare la casa de pensii oare o sa trebuiasca sa platesc contributia retroactiv pe ultimii 5 ani?
NU.
Procedura amintita de DVs. este urmata doar in cazul contributiei de sanatate...
Insa ar fi bine sa va grabiti la casa de pensii de care apartineti.