avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contributia la pensii pt PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contributia la pensii pt PFA

Buna seara.Am o mare nelamurire.Sant PFA din 2008 si am inteles ca de la 1 ianuarie 2011 contributia la pensii este obligatorie pt PFA-urile care nu au CIM.Daca depun declaratia individuala de asigurare la casa de pensii oare o sa trebuiasca sa platesc contributia retroactiv pe ultimii 5 ani?
Cel mai recent răspuns: ContSters44758 , utilizator 18:41, 18 Februarie 2011
NU.
Procedura amintita de DVs. este urmata doar in cazul contributiei de sanatate...
Insa ar fi bine sa va grabiti la casa de pensii de care apartineti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii,contracte pfa & semnatura electronica Ankora Ankora 1.Ce declaratie se depune si unde in termen de 15 zile de la infiintarea PFA-neplatitor TVA, CAEN 7311, iar apoi care sunt cele obligatorii, unde se depun si ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa - neclaritati Mari_G Mari_G Buna ziua, va rog din suflet sa imi dati o sugestie in privinta contributiilor deoarece, sincera sa fiu, nu mai inteleg atatea modificari... Am un PFA din ... (vezi toată discuția)
Pfa asigurari sociale george16 george16 am si eu un pfa de un an de zile ,profesii liberale ,in sistem real ,inregistrat la registrul comertului,administratia financiara ,la care ... (vezi toată discuția)