avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Art. 114 si art. 6 din Legea nr. 263/2010 permit ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Art. 114 si art. 6 din Legea nr. 263/2010 permit cumulul pensiei cu salariul obtinut din mediul privat?

Va adresez tuturor un salut calduros si va supun atentiei urmatoarea situatie:
La 01.05.2009 ( varsta 47 ani) am iesit la pensie in baza Legii nr. 164/2001, art. 16, alin. 1, lit. (b) - pensie anticipata partiala.
Conditiile au fost urmatoarele:
Vechime efectiv ca militar = 27 ani
Din care:
25 ani si 25 zile = spor 100%
5 luni si 10 zile = spor 50 %
Total vechime = 53 ani
Perioada de contributie la fondul pentru pensie suplimentara = 18 ani, 1 luna si 6 zile.
Doresc sa stiu cum sa interpretez prevederile Legii nr. 263 / 2010 , art. 114 si art. 6.
In conditiile in care ma angajez cu forme legale in sistemul privat, pot cumula pensia cu salariul, oricat de mare ar fi acesta?
In caz negativ, ce forma de angajare pot incheia cu angajatorul?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 04:22, 7 Aprilie 2011
Legea spune ca plata pensiei anticipate partial se suspenda in luna urmatoare celei care deveniti contribuabil, adica obtineti venituri in una din situatiile prevazute la art.6 (1) pct.I, II sau IV.
In situatia dvs. nu puteti cumula salariul cu pensia, doar daca deveniti consilier local sau judetean:D
Ori pensie ori salariu
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
lauraadriana, utilizator
......se pare ca se mai coroboreaza si cu prevederi din alte legi ( posibil Legea 19, Legea 119 si altele), pe care nu le cunosc.....
In cazul dvs. situatia este putin altfel, in sensul ca nu mai sunteti beneficiar de pensie anticipata partiala. Incepand din 3 iulie 2010, data intrarii in vigoare a Legii nr. 119/2010, pensiile de serviciu anticipate si anticipate partiale au devenit pensii pentru limita de varsta (art. 2, alin. 1 din Legea nr. 119/2010). Prin urmare, incepand cu 3 iulie 2010, dvs. sunteti beneficiar de pensie pentru limita de varsta.

Art. 171 din Legea nr. 263/2010 prevede urmatoarele:
La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile din sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, inclusiv categoriile de pensii prevăzute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor, devin pensii în înţelesul prezentei legi.

Pensiile prevazute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 erau pensii pentru limita de varsta cand a intrat in vigoare Legea nr. 263/2010 si isi pastreaza acelasi regim, de pensii pentru limita de varsta, si potrivit acestui act normativ. Concluzia este foarte clara: dvs., beneficiar de pensie pentru limita de varsta, puteti cumula nelimitat pensia cu alte venituri obtinute in sistemul privat.
Doamna Pintea, revin cu rugamintea la dvs. sa-mi spuneti daca "Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii 263/2010 privind sistemul unitar
de pensii publice" modifica cumva raspunsul pe care l-ati formulat in data de 18.02.2011, cu referire la situatia prezentata de mine.
Va multumesc!
Nu, HG nr. 257/2011 nu modifica nimic. Cititi art. 134 din acest act normativ:
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie - salariu alecramm alecramm sunt pensionar mapn cu pensie partial anticipata si angajat functionar public se pot cumula sau nu avand in vedere lg 164 / 2001, lg ... (vezi toată discuția)
Pensie militara - cumul cu alte venituri stefanH stefanH cum se interpreteaza art.114 din legea 263 ce face legatura cu art.6 sunt pesionar militar anticipat, in prezent cu pensie de serviciu si sun si PFA ... (vezi toată discuția)
Pensie militara anticipata - pot sa mai lucrez? geordao geordao am 43ani .sunt pensionar militar anticipat si am inteles ca ultima lege din decembrie nu mai da dreptul la munca cadrelor militare ,mi .sri.sa presteze alte ... (vezi toată discuția)