avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Adaugare al doilea administrator la un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Adaugare al doilea administrator la un SRL

Buna ziua ,
Ma intereseaza ce pot face pt a adauga un al doilea administrator la firma mea. Am sunat la ONRC si am intrat si pe site-ul lor si am vazut ca tb specimen semnatura, act constitutiv modificat, declaratie a noului administrator si o cerere a lor.
Intrebarile mele sunt :
- Cum tb sa sune declaratia ?
- Actul constitutiv il pot reface si adauga pe langa administratorul vechi pe cel nou sau m trebuie sa scriu ceva in plus in el cum ca este reactualizat?
Este neaparata nevoie de notar la actul constitutiv si declaratie ?
Am vazut azi pe site-ul ONRC noile texe ale Monitorului Oficial , nu stiu dc sunt corecte sau nu : 100lei /pg ?
Cel mai recent răspuns: cosmopolitan , utilizator 00:29, 14 Mai 2008
cosmopolitan a scris:

Buna ziua ,
Ma intereseaza ce pot face pt a adauga un al doilea administrator la firma mea. Am sunat la ONRC si am intrat si pe site-ul lor si am vazut ca tb specimen semnatura, act constitutiv modificat, declaratie a noului administrator si o cerere a lor.
Intrebarile mele sunt :
- Cum tb sa sune declaratia ?
- Actul constitutiv il pot reface si adauga pe langa administratorul vechi pe cel nou sau m trebuie sa scriu ceva in plus in el cum ca este reactualizat?
Este neaparata nevoie de notar la actul constitutiv si declaratie ?
Am vazut azi pe site-ul ONRC noile texe ale Monitorului Oficial , nu stiu dc sunt corecte sau nu : 100lei /pg ?


PS Am uitat, stiu ca tb si AGA. :)
Aveti pe site onrc si modelul de declaratie
[ link extern ]

specimeul de semnatura se poate da in fata unui notar sau direct la reg. com.
declaratia si actul constitutiv pot fi atestate de avocat (puteti pune titlul actului - act constitutiv actulaizat la data de ...).

:offtopic: cand aveti ceva de adaugat editati primul post nu adaugati un altul.
romascanu a scris:

Aveti pe site onrc si modelul de declaratie
[ link extern ]

specimeul de semnatura se poate da in fata unui notar sau direct la reg. com.
declaratia si actul constitutiv pot fi atestate de avocat (puteti pune titlul actului - act constitutiv actulaizat la data de ...).

:offtopic: cand aveti ceva de adaugat editati primul post nu adaugati un altul.


Multumesc mult pt ajutor.
Stiti cumva dc tb neaparat actul constitutiv sa fie atestat de avocat? Am vazut pe alte forumuri ca se poate face doar cu semnaturile asociatilor.
Nu trebuie atestat.
Andreea Lisievici a scris:

Nu trebuie atestat.



Multumesc mult mult de tot pt ajutor. :D

Alte discuții în legătură

Adaugare coduri caen la statut ContSters63174 ContSters63174 Hristos a inviat ! Va rog sa-mi spuneti si mie daca o soc. doreste sa isi adauge in statutul societatii coduri pe care nu le are, am inteles ca se face o ... (vezi toată discuția)
Hotarare aga pentru retragere administrator si schimbare de nume Valentina_D Valentina_D Buna ziua, Imi puteti spune, va rog, cum trebuie sa fie facuta hotararea AGA in cazul in care unul dintre asociati isi schimba numele prin casatorie si ... (vezi toată discuția)
Prelungire mandat administrator gabitaa31 gabitaa31 Cum se procedeaza in cazul in care tb sa ma duc sa prelungesc mandatul de administrator al sefei, ea este si director general si sunt doi asociati. Multumesc ... (vezi toată discuția)