Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Alegerea unui nou primar
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Alegerea unui nou primar

Daca primarul a decedat, in cate tururi de scrutin se voteaza la alegerea unui nou primar?

Buna seara !
Numarul tururilor de scrutin depind de numarul de voturi obtinute de candidati ...Daca un candidat obtine 50% +1 voturi din total voturi valabil exprimate iese din primul tur ( este ales primar) ... daca nu , se organizeaza al doilea tur de scrutin in care va fi ales cel care va strange mai multe voturi ....