Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La alegerea reprezentantilor salariatilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La alegerea reprezentantilor salariatilor ...

La alegerea reprezentantilor salariatilor niciunul dintre candidați nu a întrunit jumătate plus unul din voturi (trebuie aleși 3 reprezentanți pt o unitate cu 70 salariați)
Trebuie organizat un al doilea tur de scrutin ?
Multumesc
Cristian Toba, utilizator
Trebuie organizat un alt tur de scrutin pentru alegerea acestora.
Eu va recomand sa faceti proces verbal de sedinta cu rezultatele constatate, apoi sa faceti din nou convocare salariatilor pentru o viitoare intrunire in vederea alegerii reprezentantilor salariatilor.
Daca votantii isi pastreaza optiunea de vot , puteti sa tot tineti alegeri, tot asa va iesi .... Normal ar fi sa-i luati pe primii trei ca numar de voturi , daca functiile sunt identice Doar daca nu sunt se organizeaza pentru fiecare functie un tur de scrutin, apoi , pentru primii doi , al doilea tur, doar asa se poate obtine 50% + 1 .