Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda circulatie

pentru a depune o contestatie este necesara plata amenzii de circulatie?
Buna ziua !
NU ....
vi se pare ciudat ca la un control efectuat de un echipaj de polititie,avand toate actele in regula sa primesc o amenda de 402 ron...sau 201 ron in 48 de ore pentru lipsa buletinului de identitate?
Nu , are acoperire legala ....:stunned:
este vorba de art 101 alin.1 pct. 18.
Art. 101.OUG 195/2002 - alin. (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
"18. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevăzute la art. 35 alin. (2)
art 35 alin (2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege.

la clasa III de sanctiuni se aplica de la 6 la 8 puncte-amendă...inseamna intre 402-536
oricum, contestati pv-ul, nu va costa. ar fi bine totusi sa platiti jumatate din ea, daca mai sunteti in termenul de 48 de ore, daca se respinge contestatia, nu mai aveti posibilitatea sa platiti la jumatate