avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru neposedarea permisului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru neposedarea permisului

buna seara! azi am fost amendat ca am condus pe drumurile publice fara permis de conducere la 6 puncte amenda 540 lei comform art 101/1/18 dar nu o gasesc nicaieri alineamentul18 la art 101 va rog sa-mi elucidati daca este corect procedura pe care s-a luat si daca nu ce pot sa fac? am gasit ca se incadreaza la art 108/1/9 si pe celelalt nu o gasesc!
Cel mai recent răspuns: csabici2 , utilizator 21:41, 6 Septembrie 2014
oug 195

Art.101. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

18. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevăzute la art.35 alin.(2).


Art.35. -
(2)
Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege.

Art.98. - (1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
(3) Contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă li se stabilesc clase de sancţiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcţie de gravitatea faptelor şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă.
(4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă;
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă;
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;
e) clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amendă.
dar n-am gasit la art.101./1 pe 18 nicaieri in legislatia rutire de cand e pus? pana la 17 este
~ Conținut șters la cerere ~
multumiri pt lamuriri! mi s-a parut putin cam mult amenda! si am fost si enervat si mi se pare ca degeaba!


[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Ultima modificare: Duminică, 7 Septembrie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprezentare permis conducere organului de politie ddianna ddianna Buna seara Care este amenda ( daca exista ca si contraventie fapta) pentru neprezentarea permisului de conducere politistului la o verificare in trafic. ... (vezi toată discuția)
Contestarea unei amenzi viorelbr viorelbr am fost oprit de radar si amendat cu 70 lei +1000 lei pentru ca nu am avut asigurarea la mine,v-a rog sa-mi spuneti daca pot platii doar suma de 70 lei de pe ... (vezi toată discuția)
Amenda circulatie danut43 danut43 pentru a depune o contestatie este necesara plata amenzii de circulatie? (vezi toată discuția)