avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit vizare declaratie 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

vizare declaratie 101

se mentine obligativitatea vizarii declaratiei101 de catre un expert contabil?
Vizarea Declaratie 101 este obligatorie incepand cu anul 2010 de catre un consultant fiscal, si nu de un expert contabil.
Nu expert contabil ci consultant fiscal.
Eu am depus fara viza, nu s-a intamplat nimic.
o "traducere"? sa inteleg ca nu sunteti de acord cu vizare/avizarea declaratiei.
Sustin!Fara a minimaliza munca expertilor/consultantilor.
@io_ha_na_c am rugamintea de a scrie si baza legala prin care a fost abrogata aceasta prevedere. Sincera sa fiu ,eu nu stiam .
@lustex consultant fiscal a scris

"Obligatia de certificare a declaratiilor fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice, de catre un consultant fiscal se aplica din 2010. In aceste conditii, din acest an, firmele trebuie aiba unui consultant fiscal pentru declaratiile anuale privind impozitul pe profit, chiar daca acestea au fost intocmite sau verificate, in prealabil, de un expert contabil.
Obligatia este prevazuta de Legea nr. 52/2009 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 47/2007 privind reglementarea unor masuri financiar-fiscale. .”


Pe de alta parte citez din M.Of.nr.603 din 31 august 2007

Acesta este actul compus (forma care include modificarile pe text) creat la data de 7 aprilie 2009

Ordonanta nr. 47
privind reglementarea unor masuri financiar-fiscale

8. Dupa alineatul (4) al articolului 83 se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu urmatorul cuprins:
"(5) Declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal, in conditiile legii, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea."

Acest "in conditiile legii" nu a fost stabilit.

:luck:


edit later: in ordinul 1607 / 2009 ...nici atat!

Ultima modificare: Duminică, 20 Februarie 2011
ContSters167247, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie101/2009 lidred67 lidred67 declaratia 101/2009 trebuie vizata de un expert fiscal?daca da in baza carei legi? adresa de e-mail: lidred67@yahoo.com (vezi toată discuția)
Certificare declaratia 101 de consultant fiscal! gabi.b gabi.b Ce categorii de agenti economici au obligatia sa depuna declaratia 101 cu viza unui consultant fiscal? (vezi toată discuția)
Obligativitatea semnarii declaratiilor fiscale alina72 alina72 As avea rugamintea sa-mi spuneti daca in acest moment mai exista obligativitatea semnarii declaratiilor fiscale anuale de catre consultantii fiscali, deoarece ... (vezi toată discuția)