Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul punctajului aferent grupei I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul punctajului aferent grupei I de munca

Doresc sa aflu daca punctajul mediu anual obtinut dupa marirea pensiei aferenta grupei 1 din Februarie 2011, este corect.

Dau urmatoarele date:
- Sunt pensionar din 27.06.2008.
- Stagiul de cotizare, punctul F, cf. Lg.19/2000 este de 31 ani si 8 luni
- Total stagiu de cotizare realizat este de 43 ani, 7 luni si 28 zile

In grupa 1 (Lg.3/1977) - 23 ani, 5 luni si 1 zi
In conditii normale - 4 ani, 6 luni si 15 zile
Stagiu aferent grupei 1 si 2 - 11 ani si 6 luni

Punctul G: numar puncte realizate: 32,46100
Punctaj mediu anual: 1,02508 - inainte de aplicarea majorarilor aferente grupei 1
Punctajul mediu anual dupa marirea din Februarie 2011 este de 1,40109
La prima vedere,eu zic(aproximez) ca este corect.
-Ce punctaj mediu anual este trecut in decizia de iesire la pensie ?Cumva 0,84350 ?
-Punctajul 1,02508 il aveti incepand din 01/10/2009 ?
-Dar,ce punctaj mediu anual aveati inainte de 1,40109 (februarie 2011 ?
-Nu poate nimeni sa va spuna exact,daca este sau nu corect.Trebuiesc mai multe date si elemente.Oricum din stagiul total de cotizare pe care l-ati postat lipsesc 4 ani 2 luni si 12 zile(adica ati acoperit doar 39 ani 5 luni si 16 zile din 43 ani 7 luni si 28 de zile).
Confirmati sau nu datele de mai sus ? Daca nu,dati altele(cele reale),adica:
-Puncaj mediu anual la iesirea la pensie si punctaj mediu anual din luna ianuarie 2011 de pe cuponul de pensie.
Imi cer scuze. Am omis niste date. Acestea sunt datele complete:

- Stagiul de cotizare, punctul F, cf. Lg.19/2000 este de 31 ani si 8 luni
- Total stagiu de cotizare realizat este de 43 ani, 7 luni si 28 zile

In grupa 1 (Lg.3/1977) - 23 ani, 5 luni si 1 zi
In conditii normale - 4 ani, 6 luni si 15 zile
Stagiu asimilat - 3ani, 10 luni si 27 zile
Stagiu asimilat (alte drepturi de asigurari sociale) - 0 ani , 3 luni si 15 zile
Stagiu aferent grupei 1 si 2 - 11 ani si 6 luni

Referitor la punctajul realizat. Punctajul mediu anual de pe decizia de pensionare din 27 Iunie 2008 este de 1,02508.

Dupa prima majorare din Octombrie 2009, punctajul a fost de 1,20666.

Dupa majorarea din Februarie 2011 punctajul este de 1,40109

Mai aveti nevoie de alte date pentru a putea sa imi spuneti daca calculul este corect ?
Va multumesc anticipat!

Am facut niste aplicatii(calcule)pe datele care le am si consider ca totul este in regula.