Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se intampla cu creditul in caz de deces?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se intampla cu creditul in caz de deces?

Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri pentru urmatoarea problema.
Acum 4 ani tatal meu a luat un credit de nevoi personale de la banca,iar in noiembrie 2010 din pacate a decedat. Am anuntat banca si ni s-a raspuns ca nu conteaza ce s-a intamplat, ca sotia preia creditul. Este legal?
De atunci mama a primit numeroase apeluri telefonice prin care i se cerea sa plateasca. Ea nu are nici un venit, nu este salariata.
Sapatamana aceasta am aflat ca banca a vandut creditul unei societati de recuperari. Ce se poate intampla? Poate fi obligata sa plateasca pentru creditul acesta? Se poate lega societatea de recuperare si de copii ? In sensul ca imi poate cere mie sa platesc?
Daca a fost facuta succesiunea dupa tata,mostenitorii-sotia si copiii-au preluat si datoriile defunctului.
Verificati daca a avut si o asigurare de viata/accident.De obicei, in special persoanelor in varsta, li-se impune o astfel de asigurare.
Daca nu exista acoperire prin asigurare, datoria se transmite mostenitorilor, in acelasi procent ca si bunurile personale.
Nu a avut asigurare.
Credeti ca sunt sanse de negociere cu cei de la recuperari? Ar fi multumiti cu plata a jumatate din credit de exemplu? Nu am mentionat ca mai sunt de achitat 6000 de euro.
gia2011, utilizator
Mostenitorii defunctului vor plati datoriile catre banca,as cum este prevazut in contractul de credit.