Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita

Tatal meu a contractat un credit de nevoi personale fara girant si coplatitor.In urma decesului am primit somatie de plata pe numele tatalui precum si numeroase telefoane de la banca prin care eram anuntata ca trebuie sa achit creditul restant.Va rog sa-mi spuneti daca mostenitorii sunt obligati sa preia o datorie care nu a fost garantata.
ar trebui sa va interesati daca nu cumva a avut incheiata asigurare de viata. Din experienta proprie va spun ca nu se dau credite fara aceasta asigurare. Dar ei incearca. Oricum voi reveni cu clarificari
Creditul nu a fost garantat.Am fost foarte surprinsa cand am aflat ca nu i-au facut asigurare.
Masa succesorala inseamna activ ( bunuri) si pasiv ( datorii).
La acceptarea unei mosteniri vom prelua inclusiv datoriile. De aceea banca s-a indreptat impotriva dvs.
Aveati posibilitatea acceptarii sub beneficiu de inventar, asta insemnand ca datoriile puteau fi acoperite exclusiv din executarea bunurilor proprii ale defunctului, si nu din executarea bunurilor dvs. proprii.
ati acceptat succesiunea dupa tatal dvs. ?