Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA de la stat in cazul contractelor ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA de la stat in cazul contractelor comerciale

Buna ziua. Problema mea este mai spinoasa. In 2008 am primit o comanda de la o firma in valoare de 2 miliarde. Am livrat marfa, banii nu i-am mai primit nici pana azi si tva -ul l-am platit la finante. Am o sentinta definitiva in sensul ca este obligat sa-mi restituie banii. Nu poate fii executat si i-am facut plangere pt inselaciune. Intrebarea este , mai pot recupera tva-ul aferent acestei facturi platite catre stat? Cu stima. Multumesc
Trebuie sa deschideti procedura de insolventa fata de client.
Ca sa primiti TVA-ul inapoi, clientul trebuie sa aiba procedura de faliment finalizata. Detalii gasiti la topicul urmator
www.avocatnet.ro/content/for...
Este valabila chiar daca firma este dizolvata de registrul comertului pt nedepunere situatii din 2007? Multumesc pt raspuns!
Aici m-ati prins, cred ar trebui sa va raspunda un jurist sau un avocat.
Daca firma a fost dizolvata in momentul in care i-ati emis factura, inseamna ca nu a dedus TVA-ul de pe facturile dvs.
Eu tind sa cred ca puteti sa cereti inapoi TVA-ul platit, dar cel mai bine ar fi sa vorbiti cu cineva de la Finante, poate stiu ei cum trebuie sa procedati.
Imi pare rau ca nu pot fi de ajutor.
Multumesc pentru raspunsul prompt. Raspunsul este ca, clientul meu trebuie sa deschida procedura de insolventa, sa numeasca un practician specializat pe insolventa. Raspunsurile dv m-au indreptat spre solutia asta. Cu stima