Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sentinta Proces Civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sentinta Proces Civil

Buna ziua.Am si eu o intrebare. Am avut un proces cu un anume X si s-a solutionat cazul. Tin sa precizez ca procesul a fost civil. Solutia a fost urmatoarea:Modifică în parte sentinţa civilă , în sensul că suma la care pârâta Y. este obligată către reclamanta este de 500 lei , în loc de 600 lei... "...." .... Se constată , cu ocazia verificării minutei , că s-a strecurat o eroare materială de redactare cu prilejul introducerii soluţiei în sistemul ecris , în sensul că , cheltuielile de judecată la care a fost obligată pârâta Y. către reclamant , sunt de 24,5 lei în loc de 245 lei cum din eroare s- a trecut.
Tin sa precizez si faptul ca hotararea nu a venit.Procesul a avut ca data de incheiere sfarsitul lunii Noiembrie 2010.

Last Edit: Imi cer scuze daca nu am nimerit categoria exacta unde trebuia sa postez deoarece nu prea stiu foarte bine unde este locul intrebarii mele.
Intrebarea mea aste urmatoarea: suma la pe care trebuie sa o platesc catre reclamant este de 500 + 24,5 RON sau se calculeaza in functie de rata inflatiei in anii 2008-2009-2010? Am inteles ca suma va depinde si de rata inflatiei pe anii respectivi. Va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui post.
Drahgos, utilizator
Suma se recalculeaza di 6 in 6 luni in functie de rata inflatiei, daca nu gresesc.
Cata vreme nu s-a solicitat obligarea paratului la plata sumei de 500 lei actualizata cu rata inflatiei si din cate am citit mai sus nici in hotarare nu este mentionat, atunci suma de plata este de 500 +24 lei.Daca in hotarare se mentiona obliga paratul sa achite suma de 500 lei actualizata cu rata inflatiei atunci era altceva, dar asa nu.
atata timp cat in hotarare nu se mentioneaza nimic in acest sens, inseamna ca nici reclamantul nu a solicitat acest lucru, deci platiti exact suma la care sunteti obligat; numai executorul , in anumite cauze, poate reactualiza suma cu indicele inflatiei.
carciucamalia a scris:

Cata vreme nu s-a solicitat obligarea paratului la plata sumei de 500 lei actualizata cu rata inflatiei si din cate am citit mai sus nici in hotarare nu este mentionat, atunci suma de plata este de 500 +24 lei.Daca in hotarare se mentiona obliga paratul sa achite suma de 500 lei actualizata cu rata inflatiei atunci era altceva, dar asa nu.

gabescu a scris:

Suma se recalculeaza di 6 in 6 luni in functie de rata inflatiei, daca nu gresesc.

avocat Cristina Popescu a scris:

atata timp cat in hotarare nu se mentioneaza nimic in acest sens, inseamna ca nici reclamantul nu a solicitat acest lucru, deci platiti exact suma la care sunteti obligat; numai executorul , in anumite cauze, poate reactualiza suma cu indicele inflatiei.

In primul rand tin sa va multumesc! In al doilea rand,dupa cum am spus dupa editare,hotararea nu a ajuns. Ceea ce am postat este extras de pe portalul just.ro de la sectiunea Dosare. O sa astept hotararea sa ajunga. Va multumesc inca o data pentru timpul acordat si pentru raspunsurile dvs.
nu este specificat in sentinta ca suma va fi actualizata cu inflatia.pe cale de consecinta veti plati doar ce s-a mentionat in hotarare.