Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare post

Buna ziua,

am o rugaminte daca-mi puteti da un sfat......Sunt angajata de 14 ani la o companie si am fost anuntata ca se restructureaza postul. Motivul invocat este externalizare,mentionez ca in dep.suntem 6 angajati si doar 3 angajati(printre care si eu) au primit aceasta veste. Eu sunt full time cei doi sunt part time.
In acest caz nu se tine cont de nimic,am doi copii in intretinere , ce sasnse sa castig procesul in cazul in care dau firma in judecata? Au voie sa angajeze pe postul meu pe alcineva? Nu este concediere colectiva.

Nu ma pot "lega" de CCM unde spune ca masura sa afecteze, mai intai, persoanele care nu au copii in intretinere;
Multumesc
sonnykutza, utilizator
Doamna,acolo unde legiuitorul nu distinge,nici interpretul nu trebuie sa distinga.Sigur,aveti dreptul sa va adresati justitiei pentru motivele susaratate,dar este greu de crezut ca o sa aveti castig in cauza.

Codul Muncii

SECTIUNEA 4 - Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului

Art. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca, determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat ca urmare a dificultatilor economice, a transformarilor tehnologice sau a reorganizarii activitatii.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa, dintre cele prevazute la alin. (1).

Art. 66
Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului poate fi individuala sau colectiva.

Art. 67
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.
andymaurul, utilizator