Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit rezerva legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit rezerva legala

Cu ocazia lichidarii firmei, rezerva legala trebuie neaparat impozitata, chiar daca este folosita pentru acoperirea pierderilor?
la ce fel de impozitare va referiti? poate ati auzit ceva in legatura cu deductibilitatea acesteia;cf art 22 din cod fiscal atunci cand ati constitui rezerva aceasta era deductibila in limita unei cote de 5% aplicata asupra profitului contabil inainte de determinarea impozitului pe profit;ulterior,avand pierdere o puteti acoperi din rezerva constituita (106=117)
deacroxana a scris:

Cu ocazia lichidarii firmei, rezerva legala trebuie neaparat impozitata, chiar daca este folosita pentru acoperirea pierderilor?

Da, rezerva legala se impoziteaza, chiar daca este folosita in cazul lichidarii firmei pentru acoperirea pierderilor.

Codul Fiscal art. 22 alin. 5
(5) Reducerea sau anularea oricărui provizion ori a rezervei care a fost anterior dedusă se include în veniturile impozabile, indiferent dacă reducerea sau anularea este datorată modificării destinaţiei provizionului sau a rezervei, distribuirii provizionului sau rezervei către participanţi sub orice formă, lichidării, divizării, fuziunii contribuabilului sau oricărui alt motiv.
ma bag si eu uneori ca ,,musca in lapte'';dar imi place la maxim ca existati,e asa o competitie,mai afli una alta,chiar daca nu te-ai izbit de ele sau nu lucrezi cu unele lucruri,dar mai inveti ceva pentru tine si o mai spun inca odata imi place asta,e super ca existati,=D>
Si daca firma s-a radiat, si nu am impozitat rezerva, se mai poate intampla ceva?