avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Motivare recurs in procesul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Motivare recurs in procesul penal

Buna seara,

Ma intereseaza sa aflu care este practica instantelor din tara cu privire la transmiterea dosarului de la instanta de fond la instanta de recurs. Problema este urmatoarea: intr-un dosar penal aflat la fond la tribunal s-a hotarat restituirea cauzei pentru refacerea urmaririi penale la parchet. A doua zi, parchetul a formulat recurs. Dupa o luna de la pronuntare, intrucat dosarul nu ajunsese inca la Curtea de Apel pentru a primi termen in recurs, am solicitat relatii la tribunal si mi s-a spus ca dosarul nu poate pleca pana cand parchetul nu transmite motivele de recurs. Din cate cunosc eu, normele codului de procedura penala prevad ca recursul poate fi motivat cu pana la 5 zile inainte de primul termen de recurs, deci nu este necesar ca instanta de fond sa astepte aceasta motivare.
Intrebarea mea este care este practica in tara, daca se procedeaza la fel, ceea ce duce la o lungire nefireasca a procesului penal, avand in vedere ca termenul il voi obtine la o luna dupa ce dosarul va fi inregistrat la Curtea de apel, si ce as putea sa fac, in conditiile in care Tribunalul spune ca nu poate da drumul la dosar pana nu vine motivarea, iar eu nu am gasit nicaieri un alt termen in care parchetul sa fie obligat sa motiveze acest recurs.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 17:39, 24 Februarie 2011
Parchetul are la dispozitie un termen de 30 de zile,dar nu mi-am batut niciodata capul sa caut temeiul legal.
Cert este faptul ca nu am intalnit niciun caz in care sa fie depasit acest termen...
30 de zile de cand? De la data pronuntarii, de la data declararii recursului, sau de la data la care i-a fost comunicata motivarea instantei de fond? Pentru ca mi se pare exagerat, cu atat mai mult, cu cat am vazut la alte curti de apel dosare care la o luna de la data pronuntarii instantei de fond aveau primul gtermen in recurs. Iar prevederile Codului de procedura penala spun clar ca motivarea recursului se face in cererea de recurs sau printr-un memoriu separat cu cel putin 5 zile inainte de primul termen de judecata. pai daca astept 20 de zile termenul pentru motivarea sentintei de fond, apoi inca cel putin 30 de zile pentru ca parchetul sa faca motivele de recurs si apoi inca o luna pentru primul termen la recurs inseamna ca pierd aproape 3 luni. Nu mi se pare rezonabil.
30 de zile de la data la care pleaca dosarul la parchet.
Dosarul pleaca dupa ce se redacteaza hotararea instantei pentru ca intr-adevar parchetul nu poate motiva calea de atac daca nu cunoaste motivarea instantei.
Calea de atac se declara in termen de 10 zile sau care este termenul prevazut de lege de la pronuntare.
Conform art.385 ind.10 al.2 din c.pr.pen.
"Motivele de recurs se formuleaza in scris prin cererea de recurs sau printr-un memoriu separat,care trebuie depus la instanta de recurs cu cel putin 5 zile inaintea primului termen de judecata"

Mergeti in audienta la primul procuror al parchetului ,care trebuie sa formuleze motivele scrise ale recursului si aratati in acesta situatia cauzei,solicitand a se depune redactarea recursului de catre unitatea de parchet responsabila de aceasta.
Parchetul nu isi poate motiva recursul fara dosarul cauzei si pana nu se analizeaza hotararea instantei.
Dosarul nu pleaca la instanta de recurs pana cand nu se trimite impreuna cu motivarea recursului si dosarul cauzei.
Termenul de 5 zile nu are relevanta din motivele sus mentionate.

Alte discuții în legătură

Parchetul, citatia si instanta jon53 jon53 La multi ani tuturor! Pe data de 5 ian. 2010 am mers la judecatorie pentru judecarea pe fond a plangerii impotriva rezolutiei procurorului. Intrucat eram ... (vezi toată discuția)
Stramutare dosarului ! ContSters327384 ContSters327384 Buna seara ! Cum pot face sa transfer un caz de la Parchetul Caracal la Bucurestii ? (vezi toată discuția)
Apel- termen ContSters201565 ContSters201565 Am depus apel pentru un proces de pensie de intretinere minor pe data de 12.04.2011. Nu mi s-a dat un termen cand am depus apelul. Dupa cat timp ar trebui sa ... (vezi toată discuția)