Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Stimulentele si salariul de baza
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Stimulentele si salariul de baza

Conform Legilor 284/2010 si 285/2010 stimulentele care s-au acordat in anul 2010, se introduc in salariul de baza luindu-se pentru calcul salariul si stimulentele acordate in luna octombrie 2010.
Va rog sa ma informati (daca in anul 2010 am fost mutata la un alt loc de munca unde nu se beneficia de aceste stimulente iar din luna ianuarie am revenit la locul meu de munca unde se acorda aceste stimulente) daca eu beneficiez de suma pentru stimulente corespunzatoare incadrarii mele, la salariul de reincadrare din ianuarie 2011.
Pai, daca nu ati primit stimulente in luna octombrie 2010, nu vad ce suma ar putea sa vi se introduca in salariu (dvs. nu ati beneficiat de aceste drepturi, in acceptiunea legii 285/2010)... cu atat mai mult cu cat legea vorbeste despre media stimulentelor acordate in octombrie 2010 pe functie publica/functie contractuala cu grade/trepte profesionale similare, nu se fondul de stimulente constituit conform OG 92/200.
Deci in concluzie persoanele care au avut contractul de munca suspendat sau cei care se vor angaja in cursul acestui an nu vor beneficia de salariile de incadrare corespunzatore activitatii respective precum prevad Legile 284 si 285, deci nu vor beneficia de aceleasi salarii de baza pe care le primesc colegii lor.
Parerea mea este ca nu, interpretand literal dispozitile art. 14 din legea 285/2010...poate a fost cineva pe la o instruire si are mai multe amanunte...
daca ati revenit la o functie pentru care beneficiati de stimulente, atunci si in anul 2011 vi se vor acorda. Conform art. 6 al. 4 din L 285/2010
(4) Personalul care, în cursul anului 2011, desfăşoară activităţi noi care presupun, potrivit legii-cadru, acordarea unor clase de salarizare succesive celei deţinute pentru funcţia respectivă beneficiază de o majorare a salariului de bază, respectiv a soldei/salariului de funcţie, corespunzător numărului de clase de salarizare suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea-cadru.
Art. 10
(5) Diferenţa dintre două clase de salarizare succesive este de 2,5% din salariul de bază, solda/salariul de funcţie, indemnizaţia lunară de încadrare, utilizându-se rotunjirea la a doua zecimală a coeficienţilor de ierarhizare aferenţi claselor de salarizare.
(6) La stabilirea salariilor de bază ale personalului care beneficia de prevederile art. 227 din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi art. IV din Ordonanţa Guvernului nr. 29/2004 pentru reglementarea unor măsuri financiare, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 116/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică o majorare salarială de până la 25 de clase de salarizare succesive faţă de clasa deţinută, fără a depăşi în total numărul maxim de clase de salarizare prevăzut la art. 10 alin. (2).

In concluzie cred ca in cazul dumneavoastra trebuie sa vi se acorde un numar de clase de salarizare suplimentar fata de cel stabilit conform art. 10 din L 284/2010 (max. 25) iar salariul stabilit va creste cu nr. de clase suplimentare inmultit cu coeficientul de 2,5. ex. salar octombrie 1523
salar stabilit conf L 285/2010: 1523*15% + 1523=1751
daca vi se acorda 10 clase salarizare 10*2.5=25%
salar la 01.01.2011 1751*25%=438 1751+438=2189
Ar mai fi de studiat art. 2 din L285/2010
ART. 2
În anul 2011, pentru personalul nou-încadrat pe funcţii, pentru personalul numit/încadrat în aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel, precum şi pentru personalul promovat în funcţii sau în grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare din instituţia/autoritatea publică în care acesta este încadrat.

Parerea mea este ca trebuie sa beneficiati de aceste drepturi sub o forma sau alta.