Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate cult biserica (taxe, salarii clerici)
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

cult biserica (taxe, salarii clerici)

e taxa legala plata cultului la biserica sau nu?
sunt obligat sa platesc cultul la biserica? sau e doar o "plata benevola"?
exista legi care ma obliga la asa ceva?
intreb ca mi-a zis cineva ca popa nu a vrut sa-l casatoreasca la biserica pina nu a platit pe nu stiu cati ani in urma acest cult? Era mutat de 5 ani in localitate si nu a avut treaba pina atunci cu biserica
Ba va si cununa, va si boteaza si...celelalte. Si sunt obligati sa va dea chitanta. Anul acesta au platit si impozite. Nu va taie chitanta cand vin cu botezul si le dati banuti...;). Orice suma incasata pe chitanta se face venit salarial, la nivelul protoieriei. Preotii, cu exceptia inaltilor ierarhi, isi asigura salariul pana la concurenta de 100% din incasarile parohiei.
elena138, utilizator
Impozit nu platesc! Donatiile, subventiile, ajutoarele banesti, etc. incasate de culte NU se impoziteaza. NU platesc nici taxe locale si/sau pt. imobilele pe care le detin. Totodata Nu platesc nici impozit pe profit, potrivit Titlului II din Codul fiscal, Art. 15
ContSters44758, utilizator
Mai intrebati.
Daca din acest an platesc vrajitoarele(!!!!!) cultele de ce nu ar plati?

Pentru domnul atticus

Cand am afirmat ca preotii sunt platiti ,m-am referit la ortodocsi si catolici,deoarece majoritatea populatiei romanesti este otodoxa sau catolica,celelalte culte fiind minoritare.Preotii nu exista in cadrul acestor culte,acestia fiind predicatori,pastori,etc.Preotii ortodocsi si catolici sunt salariatii statului.
andymaurul, utilizator
andymaurul a scris:

Daca din acest an platesc vrajitoarele(!!!!!) cultele de ce nu ar plati?

=D>=D>=D>