Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fluturasi de salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fluturasi de salariu

Ce pedeapsa poate primi un director de scoala care refuza sa dea fluturasii de salariu sau sa arate statul de plata?
Daca nu se semneaza statul de plata,in ce baza sunt platiti angajatii? Pedeapsa este amenda,evident,din partea ITM-ului.
incredibil.....sesizati itm-ul.
1. Pentru ce sa arate statul de plata?

2. Fluturasii nu sunt obligatorii ... nu exista niciun text de lege care sa prevada obligativitatea acestora.

3. Refuzul de a arata statul de plata poate fi intemeiat pe faptul ca, salariul este confidenţial, angajatorul având obligaţia de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidenţialităţii.
Confidenţialitatea salariului nu poate fi opusă sindicatelor, instanţei judecătoreşti şi nici organelor de control financiar.
Art. 163. - (1) Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit................si eu cum stiu ce salariu am?
Daca salariul va este virat pe card, atunci el poate demonstra efectuarea platii salariului.
Daca va este inmanat "cash" si nici nu semnati niciun document de primire, atunci conducerea ar putea avea probleme, caci s-a putea gasi o persoana sau mai multe care sa nege ca ar fi primit vreodata salariu.