Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de grefa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de grefa

Va rog sa ma ajutati.Am nevoie de un certificat de grefa de la judecatoria sect 2.Cum trebuie sa procedez?
simplu;
va prezentati cu o cerere la registratura judecatoriei,cu o taxa de timbru de 2 lei si un timbru judiciar de 0,3 lei(se ;poate achita taxa la orice oficiu postal de unde puteti cumpara si timbrul judiciar) si o inregistrati la dosarul cauzei(metionand nr de dosar)
ca sa fie mai operativa problema,intrebati la registratura unde puteti gasi pe grefierul de sedinta care a fost prezent la cauza dvs si ii inmanati si lui un exemplar;astfel, in maxim 2 zile aveti problema rezolvata
Este necesar sa formulati o cerere adresata presedintelui instantei pentru eliberarea unui certificat de grefa ( certificat care fie atesta ca pe rolul instantei se afla dosarul cu nr. x, avand ca obiect x, reclamant x , parat x, cu termen in data x, fie un certificat care sa ateste solutia pronuntata, dup caz) si sa anexati o taxa de timbru de 1.00 lei ( 1 leu) si un timbru jud. de 0,15 bani.
orice cerere depusa in dosare aflate pe rolul unor instante se face cu adresabilitatea:
"DOMNULUI PRESEDINTE AL........................":)