Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... certificat grefier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

certificat grefier

Buna seara Am si eu o rugaminte daca doreste cineva sa ma ajute .. cum sa realizez o cerere pentru un certificat de grefier sau care sunt pasii pentru a obtine un certificat de Grefier
Nu este vorba de un certificat grefier, ci de un certificat de grefa.
Certificatul de grefa il puteti solicita :
1.-fie pentru a face dovada ( unde va trebuie dvs.) ca pe rolul instantei x se afla dosarul cu nr. x/x/anul , avand obiectul x ,cu capetele de cerere x , intre partile x, cu termen de judecata in data x ( zi/luna/an),
2.-fie ca in dosarul cu nr.x /x /anul s-a pronuntat sentinta sau decizia x din data x ,dupa caz.
In a doua varianta, certificatul de grefa se elibereaza numai daca hotararea pronuntata nu este inca redactata.
Se formuleaza o cerere adresata presedintelui instantei , prin care se solicita eliberarea unui certificat de grefa in functie de situatia in care va aflati, asa cum am aratat mai sus.
Se anexeaza: taxa de timbru de 1.00 lei si un timbru jud. de 0,15 lei.
Certificatul de grefa se elibereaza de obicei in ziua urmatoare a depunerii cererii.