avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... certificat grefier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

certificat grefier

Buna seara Am si eu o rugaminte daca doreste cineva sa ma ajute .. cum sa realizez o cerere pentru un certificat de grefier sau care sunt pasii pentru a obtine un certificat de Grefier
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 22:40, 20 Februarie 2013
Nu este vorba de un certificat grefier, ci de un certificat de grefa.
Certificatul de grefa il puteti solicita :
1.-fie pentru a face dovada ( unde va trebuie dvs.) ca pe rolul instantei x se afla dosarul cu nr. x/x/anul , avand obiectul x ,cu capetele de cerere x , intre partile x, cu termen de judecata in data x ( zi/luna/an),
2.-fie ca in dosarul cu nr.x /x /anul s-a pronuntat sentinta sau decizia x din data x ,dupa caz.
In a doua varianta, certificatul de grefa se elibereaza numai daca hotararea pronuntata nu este inca redactata.
Se formuleaza o cerere adresata presedintelui instantei , prin care se solicita eliberarea unui certificat de grefa in functie de situatia in care va aflati, asa cum am aratat mai sus.
Se anexeaza: taxa de timbru de 1.00 lei si un timbru jud. de 0,15 lei.
Certificatul de grefa se elibereaza de obicei in ziua urmatoare a depunerii cererii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se obtine un certificat de grefa? ionpavelarh ionpavelarh Cum se poate obtine un certificat de grefa , si care este baza legala pentru a obtine acest certificat de grefa (vezi toată discuția)
Certificat de grefa danaistratescu danaistratescu Buna ziua, este vorba de o locuinta si se judeca pe fond (uzucapiune). Proprietarul care este in acest dosar parat, vrea sa predea drepturile litigioase catre ... (vezi toată discuția)
Certificat de grefa marina_s marina_s Va rog sa ma ajutati.Am nevoie de un certificat de grefa de la judecatoria sect 2.Cum trebuie sa procedez? (vezi toată discuția)