Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatia de propietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatia de propietari

eu locuiesc intr-un apartament cu chirie in craiova.vecinul meu isi revoneaza apartamentul si de dimineata de la 8 pana seara la orele 21-22 bate intr-una. ce ar tb sa fac?cui ar tb sa ma adresez?nu ar tb macar sa respecte orele de liniste avizate jos in bloc la avizier?as putea sa fac o sesizare la asociatia de propietari ?va multumesc
Puteti sesiza aspectele care va nemultumesc la presedintele de asociatie.
Este adevarat ca trebuiesc respectate orele de liniste ale locatarilor,in cadrul unui bloc ,dar la fel de adevarat este ca trebuie sa intelegem si situatiile ,in care fiecare dintre noi suntem obligati sa intretinem sau sa imbunatatim proprietatea proprie
Apelati 112 cand e galagie...

Care sunt orele de liniste? Cine stabileste aceste ore?
valitinu, utilizator
Legea 61/1991, pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, republicata in Monitorul Oficial 77 din 31 ianuarie 2011 spune:

Art. 3. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
orele de la pranz , 13-14...se pot modifica in AG la 13-16, spre exemplu ? e legal ?
Se poate prevedea in ROI, dar sanctiunile se aplica pe programul de liniste din lege.