Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedepsele Accesorii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedepsele Accesorii

Potrivit codului penal pedepsele accesorii se executa din momentul ramanerii definitve a hotararii de condamnare si pana la executarea pedepsiei, deci se executa in timpul executarii pedepsei inchisorii si sunt cele prev. la art64. c.pen. lit a)-c).
Eu nu inteleg care este eficienta acestor pedespe? este foarte logic ca pe perioada executarii inchisorii condamnatul nu va putea exercita acele drepturi el fiind decazut de drept din exercitarea drepturilor respective, drepturi prevazute la art.64 lit a)-c) ne mai fiind nevoie de o hotarare jud in acest sens ...de ex este de la sine inteles ca, condamnatul pe timpul exercutarii pedepsei inchisorii nu va putea ocupa o functie in exercitiul autoritati de stat.:D
se mai dau pedepse cu suspendarea conditionata a executarii, executare sub supraveghere, executare la locul de munca, se mai elibereaza conditionat, etc etc deci nu toate sanctiunile sunt privative de libertate.
Ratiunea pedepsei accesorii consta in necesitatea accentuarii condamnarii moral-politice a infractorului condamnat la pedeapsa inchisorii si in incompatibilitatea mentinerii drepturilor sau calitatilor pe care le avea condamnatul anterior, cu situatia sa de condamnat la pedeapsa inchisorii.
Gandeste-te de exemplu la calitatea de tutore sau curator, cum ar putea-o exercita un condamnat?
De asemenea, durata executarii pedepsei accesorii poate fi mai mare decat durata executarii pedepsei inchisorii, deoarece cuprinde in plus si intervalul de timp dintre ramanerea definitiva a hotararii de condamnare si momentul inceperii efective a executarii pedepsei inchisorii.
ContSters178374, utilizator

Ratiunea pedepsei accesorii consta in necesitatea accentuarii condamnarii moral-politice a infractorului condamnat la pedeapsa inchisorii si in incompatibilitatea mentinerii drepturilor sau calitatilor pe care le avea condamnatul anterior, cu situatia sa de condamnat la pedeapsa inchisorii.

De asemenea, durata executarii pedepsei accesorii poate fi mai mare decat durata executarii pedepsei inchisorii, deoarece cuprinde in plus si intervalul de timp dintre ramanerea definitiva a hotararii de condamnare si momentul inceperii efective a executarii pedepsei inchisorii.
ContSters178374, utilizator