Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... doar cu o cerere si bani pusi in contul firmei ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

doar cu o cerere si bani pusi in contul firmei inseamna ca ai un contract?

X a trimis o cerere de asigurare viata la o firma de asigurari; a pus banii la banca
si a asteptat polita. (comunicare la distanta) A avut intre timp o convorbire telefonica (i-a sunat) in care a fost asigurat ca va primi polita prin posta.
Dupa cateva luni a gasit la scara blocului un plic rupt, plin de noroi, cu o adresa din care rezulta ca s-a schimbat numele firmei de asigurare.
Necajit, a scris un e-mail in care si-a exprimat regretul pentru modul in care este tratat, in sensul ca nu au trimis o scrisoare recomandata cu confirmare de primire, ca neprimind o polita domniile-lor se vor prevala de faptul ca nu a semnat o polita si nu-l vor despagubi in caz de ceva.
A primit un raspuns sfidator la e-mail cu multumiri ca a ales firma respectiva si atat.
Inainte de sarbatori, a primit un sms ca expira polita...(mai era o luna aprox pana atunci). X aproape uitase de aceasta, avand un bebelus, dar sms-ul prin care i se cereau alti bani, i-au reamintit cu cata lipsa de orice a fost sfidata.
Le-a trimis o scrisoare recomandata cu confirmare de primire in care i-a intrebat daca are vreun contract cu firma respectiva, din moment ce au luat banii si cererea si doar l-au sfidat cu e-mailul respectiv, i-a rugat sa-i trimita banii inapoi pentru neseriozitatea si lipsa de respect de care au dat dovada.
Au trecut aprope doua luni si tot nu au raspuns desi confirmarea primirii plicului
s-a intors.
Credeti ca poate sa faca alt demers sa-si primeasca banii ?
sa sesizeze CSA si GF. sa nu uita sa depuna probele aferente - cererea si OP.
Dupa o reclamatie la CSA va trebui sa cheme la conciliere firma de asigurare si apoi instanta , unde aceste doua interventii va sunt necesare. Va este necesar un avocat bun specializat cu asiguratorii si cu tertipurile lor. Mult succes!
Adrian Tudor, Consultant asigurari
Va multumesc mult pentru raspuns; ma bucur sa sprijin cu aceste informatii o familie de tineri care au rupt din venituri sa-si incheie o polita si au fost tratati in modul descris mai sus.
Din pacate exista si escroci pe piata asigurarilor....vezi RCA fals...padure fara uscaturi nu exista...daca doresc un parteneriat cu o companie serioasa ,sa studieze piata.Sunt usor de gasit...