Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comunicare preaviz desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comunicare preaviz desfiintare post

Buna ziua,

Care este procedura care trebuie indeplinita pentru comunicarea unei decizii de desfiintare a unui post?

Unui angajat i sa trimis o edcizie de desfiintare a postului sau la adresa din buletin. Apartamentul de la adresa respectiva este inchiriat, angajatul locuind la o alta adresa. La firma nu este nicio comunicare din partea angajatului in sensul asta.
Plicul nu a fost predat de factorul postal, el negasind pe nimeni.
S-a facut reavizarea, plicul va sta 10 zile la oficul postal din raza domiciliului angajatului, dupa care se va intoarce la expeditor.

Cum se poate proceda ca totul sa fie legal?

Se poate trimite comunicarea si prin alta firma de curierat postal in afara de Posta Romana pentru ca aceasta sa fie in regula in cazul unui litigiu in instanta?

In cazul unui raspuns din partea D-voastra imi puteti indica si un temei legal?

Va multumesc frumos.
ContSters61319, utilizator
Salariatul nu vine la serviciu ca sa ii puteti da sa semneze preavizul? Aveti prevazut in CIM sau ROi ca este obligat sa anunte orice schimbare de domiciliu?
Salariatul este reprezentant de vanzari pe o anumita zona din tara. Vine la sediul social doar la sedinte, foarte foarte rar este convocat pentru alte treburi.

In CIM si ROI este prevazut faptul ca trebuie sa anunte orice schimbare de domiciliu.
Nu sta la adresa din buletin, fapt confirmat telefonic. Se cunoaste si adresa unde locuieste acum.

Multumesc frumos.
ContSters61319, utilizator
Daca se cunoaste adresa actuala atunci trimiteti-i acolo scrisoarea.
Alt mijloc de comunicare nu mai are: e-mail, fax, telefon?
Cand il convocati la sediul firmei cum il contactati?
Cum isi primeste salariul lunar? Daca este o zi de plata cand nu-si primeste salariul va va contacta el, fiti sigur de asta.
Mie personal mi se pare neverosimila aceasta situatie de a nu putea sa contactezi un salariat. Inseamna ca si conducerea firmei are probleme de comunicare si de evidenta a muncii.
Dar daca cunoasteti si adresa unde domiciliaza in fapt de ce nu ii trimiteti un preaviz si acolo, cu curier, confirmare de primire?
tudorvaleriu a scris:

Daca se cunoaste adresa actuala atunci trimiteti-i acolo scrisoarea.
Alt mijloc de comunicare nu mai are: e-mail, fax, telefon?
Cand il convocati la sediul firmei cum il contactati?
Cum isi primeste salariul lunar? Daca este o zi de plata cand nu-si primeste salariul va va contacta el, fiti sigur de asta.
Mie personal mi se pare neverosimila aceasta situatie de a nu putea sa contactezi un salariat. Inseamna ca si conducerea firmei are probleme de comunicare si de evidenta a muncii.

As vrea sa ma credeti ca situatia pe care o s-o descriu este cea reala:
- nu raspunde la telefon decat daca are chef;
- la fel si la mailuri;
- de rapoartele saptamanale nici nu mai vorbesc. ar trebui sa le trimita pe mail;

S-a incercat in toate modurile cu putinta. I s-au oferit toate conditiile, masina, benzina, telefon, laptop. Nici macar zona nu si-o acopera, ea merge de la sine.
In fine.... sunt multe de discutat. Nici noi, cei care ii suntem colegi nu ii mai putem tolera astfel de comportament. Colectivul nostru este extrem de unit dar EL este extrem de nesuferit.
Salariul i se da pe card la timp, nu vrem sa avem astfel de probleme cu el.

In cazul unui litigiu cu el, instanta accepta si comunicarile facute cu alta firma de posta decat Posta Romana? I se poate comunica preavizul la o alta adresa decat cea din buletin daca el nu a notificat in scris firma?

Va multumesc.
ContSters61319, utilizator