Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Fostele trepte de salarizare...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Fostele trepte de salarizare...

va rog sa ma ajutati cu prevederea legala potrivit căreia, promovarea în gradul profesional imediat superior celui deţinut se realizează obligatoriu în treapta 3 de salarizare.(stiu k in conformitate cu prevederile legii 284/2010 au disparut treptele de salarizare, insa ma refer la salariul aferent fostei trepte 3)
Art. 6, alin. 3 din OG 6/2007 " Functionarii publici promovati pe o functie publica de executie de un grad profesional superior celui detinut beneficiaza de salariile de baza prevazute in anexele la prezenta ordonanta, pentru gradul profesional in care promoveaza, la treapta 3 de salarizare. Daca functionarul public are un salariu de baza mai mare decat cel prevazut la treapta 3 de salarizare, salariul de baza de care beneficiaza dupa promovarea in gradul profesional se stabileste potrivit treptei de salarizare imediat superioara care asigura o crestere salariala".

Asa "spunea" OG, dar daca din 2011 s-au desfiintat treptele si exista doar grade profesionale, salariul corespunzator careia dintre fostele trepte i se va stabili la promovarea in grad. Fiind promovare de pe un grad inferior pe unul superior oricare dintre fostele trepte i-ar asigurat o crestere salariala.
parerea mea este ca se aplica salariul aferent fostei trepte 3
vezi in norme de aplicare a legii nr.285 la cap. III pct.B:)
MULTUMESC!!!!!