Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legitima aparare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legitima aparare?

buna ziua.intr-o seara stand de vorba cu niste vecini de ai mei,a aparut o persoana in stare de ebrietate cautand cearta.nedandu-i atentie a incercat sa fie mai insistent si chiar sa ma ameninte la un moment dat.ridicandu-ma la el de la masa sa-l intreb daca are ceva personal cu mine,mi-a dat un pumn in nas si a inceput sa-mi curga sange din abundenta.vazand ca incearca sa continue am inceput sa dau si eu plecand amandoi la o lupta corp la corp pana cand s-a potolit.dupa incident,a doua zi a luat de la doctor certificat medico-legal cu ingrijire pana la 11-12 zile.va rog sa-mi spuneti ce este de facut.am fost in legitima aparare tinand cont ca el a inceput sa de-a primul?
toldo_20, utilizator
Da, se poate spune ca ati fost in legitima aparare dar procesul penal se bazeaza pe probe.
Daca nu se va dovedi ca el a exercitat agresiunea in conditiile descrise de dvs. ati putea fi gasit vinovat...
Este foarte important de stabilit pe baza de probe ca el v-a lovit primul...

Aceste procese sunt tratate la un mod destul de indiferent de organele de ancheta...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
puteti invoca cel mult scuza provocarii sau praeterintentia.
dat fiind faptul ca are un certificat IMl de 11-12 zile,fapta se incadreaza la lovire sau alte violente(art 180 alin 2 c pen).
daca reusiti o impacare amiabila cu victima,conf art 180 alin4,se poate evita raspunderea penala.
cert este ca din"lupta corp la corp" se pare ca doar respectiva persoana s-a ales cu urmari de ordin medical..
Culmea este ca aceste procese tind sa fie cele mai complicate din Romania...deoarece organul de ancheta nu se implica mai deloc...

Cu alte cuvinte, cel care te loveste primul poate deveni parte vatamata...
Nu il ironizez pe colegul avocat Gabriel, dar se pare ca in aceasta directie se indreapta lucrurile daca respectivul, care a lovit al doilea, nu este fiu de procuror, judecator, parlamentar, etc...

Adica daca te loveste cineva trebuie sa depui plangere deoarece daca il lovesti se numeste ca iti faci dreptate singur...
Si daca nu ai martori care sa sustina ca ai fost lovit nu vor exista probe...
Tipic romanesc...
Daca nu ai probe ca te-a lovit primul si te-ai aparat iarsi exista probleme...
Nu mai vorbesc si de posibilitatea de a se audia martoiri mincinosi...

In urma cu cativa ani am vazut o faza in care un body goard care suferea de smecherie a lovit un bexer care statea linistit la masa...
Cand boxerul l-a lovit...si el...o singura data...respectivul a sarit 2 metri in aer...
Culmea este ca cel care a lovit fara motiv era suparat.
In Romania se poate spune ca daca cineva te loveste fara motiv si ai forta de 20-30 mai mare si si lovesti ca sa te aperi... si il proiectezi...pe perete...esti vinovat ca ai forta mai mare...

Nu stiu cum s-a terminat acel caz...dar politia s-a agitat teribil...ca cel care a lovit primul a lovit o persoana nevinovata si apoi agresorul...culmea... a fost facut k.o. dintr-o lovitura...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Personal nu consider a fi legitima aparare. Legitima aparare vorbeste despre un atac ce pune in pericol grav persoana celui atacat, despre un pericol iminent ce nu poate fi inlaturat in alt mod. Legitima aparare nu consta intr-o bataie corp la corp pana cade unul, mai ales daca este vorba despre o persoana in stare de ebrietate. Se va retine circumstanta atenuanta a provocarii si faptul ca acea persoana era in stare de ebrietate si "pusa pe scandal".
Va sfatuiesc sa va scoateti de asemenea un certificat medico-legal si sa faceti si dumneavoastra o plangere penala pt vatamare corporala sau loviri si alte violente (in functie de nr zilelor de ingrijiri medicale). In acest fel exista foarte multe sanse sa va retrageti amandoi plangerea si sa nu se continue procesul penal. In caz contrar, incercati sa va impacati cu victima, dumneavoastra alegeti calea cea mai avantajoasa.
Daca primul a continuat sa il loveasca...era normal sa loveasca si el sa se apere...
Este adevarat ca ar trebui sa se analizeze daca ar fi putut sa fuga ca sa nu mai fie lovit in continuare...dar...daca...cadea din cauza loviturilor chiar nu ar mai fi putut sa se apere si sa fie in...legitima aparare...odata cazut la pamant si... doar incasand...fara sa mai poata riposta...
Ar fi doar o victima...fara aparare...
Legitima aparare ar fi fost exclusa...pentru ca nu intrunea conditiile prevazute de lege...