Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua,
Am si eu o intrebare!
Acum ceva timp in urma am girat, ca garant fidejusor, pe cineva care a luat un credit din banca. Acesta nu a mai platit si acum sunt somat eu sa platesc.
Acum vreau sa imi cumpar un imobil printr-un credit bancar.
Poate fi executat acest imobil ca si bun al meu personal daca eu la banca de la care iau creditul pentru achizitionarea imobilului sunt cu ratele la zi?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!
daca giratul dvs. este insolvabil, veti putea fi urmarit pt creanta sa, cu toate bunurile ce va apartin!in privinta imobilului trebuie vazut daca altcineva nu are un drept de preferinta asupra acestuia!
Cum adica daca cineva nu are vreun drept de preferinta asupra imobilului?
Banca cand se incheie contract de ipoteca in vederea garantarii creditului pe care vreau eu sa-l obtin nu are un asemenea drept? Si daca as plati ratele mele ar putea banca persoanei pe care am girat-o sa ceara executarea imobilului pe care eu vreau sa il achizitionez cu credit?
banca cealalta va face sigur asta. Cand va fi casa ta atunci va incepe dansul.